''Scăderea deficitului bugetar la 7,65% din PIB în 2025 este o gură de oxigen pentru România, un rezultat pozitiv care vine să confirme faptul că, într-adevăr, dincolo de speculațiile pe scena politică, există niște măsuri de austeritate care au fost luate și care sunt salutate inclusiv de agențiile străine, de investitorii străini, dovadă că titlurile de stat la 10 ani ale României au coborât la o dobândă foarte bună, sub 7%. Este un semn de încredere pentru investitori că țara noastră se afla pe traseul corect în ceea ce privește reducerea cheltuielilor bugetare, reducerea acestui deficit bugetar care, anul trecut, s-a situat la 29 de miliarde de euro.
Suntem în continuare la terapie intensivă din punct de vedere economic, ni se administrează citostatice fiscale, dar pare că tratamentul funcționează - și acesta este lucrul cel mai bun.
Mai este un aspect pozitiv din punctul meu de vedere: economia dă dovadă de o reziliență crescută, confirmat de faptul că marea majoritatea a companiilor cu impact în economie și-au restructurat activitatea și nu au dat afară sute de mii de angajați, cum ne-am fi așteptat în condițiile unei crize economice puternice. Altfel spus, pas cu pas, eu cred că suntem pe drumul cel bun, iar confirmarea acestei situații bugetare îmbunătățite, probabil va fi realizată inclusiv de agenția Fitch, care pe 13 februarie va confirma sau poate chiar va crește ratingul României de la categoria negativ la categoria stabilă din perspectiva bugetară'', a precizat Adrian Negrescu într-un interviu acordat Agerpres.
Citiţi şi: Deficitul bugetar al României în 2025, mai mic cu un punct procentual
În opinia sa, rezultatele prezentate de Ministerul Finanțelor creează culoarul către respectarea țintei de deficit bugetar din 2026, de 6,2% - 6,4% din PIB.
''Reformele sunt dure, suntem într-o boală grea din care nu putem ieși, din păcate, decât cu un astfel de tratament fiscal, care este greu, este dificil, mai ales pentru cei vulnerabili, pentru companiile slab-capitalizate, dar care este absolut necesar în actualele condiții macroeconomice.
Rezultatele prezentate de Ministerul Finanțelor creează culoarul către respectarea țintei de deficit bugetar din 2026, de 6,2%, 6,4% - și asta doar dacă vom vedea și măsurile de restructurare tergiversate de politicieni, în ceea ce privește reducerea cheltuielilor statului'', a adăugat Negrescu.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.


1 BTC = 0.00RON
1 ETH = 0.00RON
1 LTC = 0.00RON
1 XRP = 0.00RON 





