Mircea Coșea: Românii au ajuns să muncească ieftin și pentru alții

Mircea Coşea |
Data actualizării: | Data publicării:
Prof. Mircea Coșea
EXCLUSIV
Prof. Mircea Coșea

Profesorul Mircea Coșea avertizează că România se îndepărtează tot mai mult de țintele economice ale Uniunii Europene, devenind o economie dependentă și lipsită de direcție strategică. Invitat la emisiunea „Totul despre bani” de la DCBusiness, economistul spune că pierderea competitivității nu este un accident, ci rezultatul direct al unei politici economice bazate pe consum și împrumuturi, nu pe producție și inovare.

„România nu mai produce valoare, ci doar consumă importuri”

„România a renunțat, practic, la rolul de economie productivă”, afirmă Mircea Coșea. „Importăm mai mult decât exportăm, iar ceea ce exportăm are valoare adăugată mică. Nu mai avem industrie integrată, ci doar asamblăm, subcontractăm și exportăm forță de muncă ieftină. Este o economie de subzistență europeană, nu de competiție globală”, explică profesorul.

El atrage atenția că, în lipsa unei politici industriale coerente, România a devenit un furnizor de resurse umane și de materii prime pentru statele vestice. „Muncim pentru alții, la prețuri mici, fără să construim branduri proprii sau lanțuri de valoare interne. Asta înseamnă dependență economică și vulnerabilitate”, avertizează Coșea.

Citește și: Coșea avertizează: lichidarea companiilor de stat poate arunca economia în haos!

„Suntem campioni la costuri, dar repetenți la productivitate”

Profesorul arată că România are, teoretic, un avantaj competitiv prin costul redus al forței de muncă, dar acesta nu mai compensează lipsa de productivitate și inovație. „Multinaționalele au venit pentru salariile mici, dar acum merg mai departe – spre Asia, unde e și mai ieftin. România nu mai oferă nici forță de muncă suficientă, nici infrastructură, nici predictibilitate fiscală. Avantajul costului s-a terminat. Ce punem în loc?”, întreabă retoric economistul.

În opinia sa, economia românească a rămas blocată într-un model depășit de competitivitate – bazat pe preț, nu pe calitate.
„Nu investim în cercetare, nu protejăm capitalul autohton, nu dezvoltăm sectoare strategice. Așa pierdem teren, puțin câte puțin, față de Polonia, Cehia sau Ungaria – țări care și-au construit industrii naționale competitive”, afirmă Coșea.

„Fără infrastructură și stabilitate, nu poți concura în Europa”

Profesorul Mircea Coșea spune că România plătește acum prețul anilor de lipsă de viziune, în care s-au promis investiții, dar s-au livrat doar proiecte amânate.

„Cum să fim competitivi când infrastructura e la nivelul anilor ’90? Când transportăm marfa pe drumuri cu gropi și pierdem ore întregi la granițe? Europa merge cu 300 km/h, noi încă ne certăm cine sapă primul șanțul autostrăzii”, spune ironic economistul.

El subliniază că lipsa stabilității politice și fiscale alungă investitorii serioși, care caută predictibilitate, nu doar forță de muncă ieftină.

„Nicio companie nu-și poate face planuri pe termen lung când taxele se schimbă de la o lună la alta și când legislația e interpretată diferit în fiecare județ. România oferă potențial, dar nu garanții”, a adăugat profesorul.

„Am devenit o piață de desfacere pentru alții”

Potrivit lui Coșea, România s-a transformat într-o piață de consum dependentă de importuri, în loc să fie un actor activ în lanțurile valorice europene.

„Toate produsele de bază – de la alimente la electronice – vin din afară. Chiar și atunci când avem resurse, nu le valorificăm. Extragem petrol, dar importăm benzină. Cultivăm cereale, dar exportăm materie brută și importăm pâine congelată. Este o logică economică inversată, distructivă”, avertizează profesorul.

El spune că, dacă România nu își schimbă urgent modelul economic, riscă să devină irelevantă în competiția regională.

„Fără producție internă și fără industrie națională, nu ai autonomie. Fără autonomie, nu ai competitivitate. Iar fără competitivitate, rămâi la periferia Europei”, conchide Mircea Coșea.

„Avem nevoie de o strategie de reconstrucție economică”

În opinia profesorului, soluția nu este austeritatea, ci reconstrucția structurii economice printr-un parteneriat real între stat, mediul privat și universități.

„Trebuie să ne întoarcem la industrie, dar una modernă: energie curată, producție electronică, agricultură procesată, tehnologie și educație aplicată. Fără aceste direcții, nu avem cum să urcăm în lanțul valoric european”, a spus Coșea.

El a subliniat că, deși România are încă potențial – prin resurse, poziție geografică și capital uman – fereastra de oportunitate se închide rapid.

„Dacă nu facem nimic în următorii trei ani, vom ajunge să importăm nu doar bunuri, ci și modele de dezvoltare. Și atunci nu vom mai vorbi de o economie românească, ci doar de o piață românească”, a încheiat profesorul.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Articole Recomandate

Get it on App Store Get it on Google Play

Calculator schimb valutar

EUR
Azi 5.0887
Diferența 0.0016
Zi precendentă 5.0871
USD
Azi 4.3702
Diferența 0.0144
Zi precendentă 4.3558
Schimb
in
EUR flag1 EUR = 5.0887 RON
USD flag1 USD = 4.3702 RON
GBP flag1 GBP = 5.8578 RON
CHF flag1 CHF = 5.4644 RON
AUD flag1 AUD = 2.9194 RON
DKK flag1 DKK = 0.6810 RON
CAD flag1 CAD = 3.1505 RON
HUF flag1 HUF = 0.0132 RON
JPY flag1 JPY = 0.0277 RON
NOK flag1 NOK = 0.4329 RON
SEK flag1 SEK = 0.4738 RON
XAU flag1 XAU = 627.8925 RON
Monede Crypto
1 BTC = 392611.46RON
1 ETH = 13382.05RON
1 LTC = 351.58RON
1 XRP = 9.06RON
Indicatori financiari
IRCC:
3 luni: Error% p.a.
ROBOR:
3 luni: 5.93%
6 luni: 5.97%
12 luni: 5.99%
EURIBOR:
3 luni: -0.4770 %
6 luni: -0.3880 %
12 luni: -0.1270 %
Indici bursieri | Sursa: BVB
IndiceUltima valoareVariatie
BET25730.881.94%
BET-BK5078.641.71%
BET-EF1396.652.11%
BET-FI92624.900.41%
BET-NG1893.282.13%
BET-TR60255.441.94%
BET-TRN58205.261.94%
BET-XT2213.041.80%
BET-XT-TR5066.011.80%
BET-XT-TRN4906.941.80%
BETAeRO942.590.01%
BETPlus3734.521.90%
RTL57947.311.95%

Opinii

Alexandru Nazare

Alexandru Nazare și bilanțul fiscal, mai mult un exercițiu de PR

Alexandru Nazare își prezintă bilanțul fiscal...

Adrian Negrescu / Foto: Agerpres

Avertismentul economistului Adrian Negrescu: Taxele locale, majorate excesiv

Economistul Adrian Negrescu atrage atenția că...

Centru de date / Foto: Freepik

De ce AI-ul se lovește de un zid invizibil despre care nimeni nu vorbește

Inteligența artificială este prezentată astăzi...


POLITICA DE CONFIDENȚIALITATE | POLITICA COOKIES |

Copyright 2026 - Toate drepturile rezervate.
Informațiile BVB sunt destinate exclusiv pentru folosința individuală a utilizatorului final și nu pentru a fi redistribuite, revândute sau folosite în scop comercial.
pixel