Peste 50% dintre români încă plătesc cash în călătorii

Antonia Popescu |
Data publicării:
Coronavirusul este cel mai activ la temperaturi în jurul de 4 grade
Coronavirusul este cel mai activ la temperaturi în jurul de 4 grade

Mai mult de jumătate dintre români (54%) au declarat că încă plătesc cash atunci când călătoresc, acesta fiind unul dintre cele mai mari procente în rândul celor 24 de naţionalităţi chestionate, arată un studiu realizat de un motor de căutare pentru călătorii. 

"Modalitatea de cheltuire a bugetului de vacanţă prezintă un aspect interesant în contextul evoluţiei tehnologice şi al diversificării metodelor de plată: 54% dintre români au declarat că încă plătesc cash atunci când călătoresc, fiind unul dintre cele mai mari procente în rândul celor 24 de naţionalităţi chestionate. Doar respondenţii din Germania şi Austria ne depăşesc, 58% dintre participanţii la studiu marcând această variantă de plată. Cei care folosesc banii lichizi cel mai puţin în timpul călătoriilor sunt norvegienii, 75% dintre ei afirmând că obişnuiesc să plătească folosind cardul sau aplicaţiile de plăţi", arată analiza citată.

Adrian Câciu, despre Pilonul II de pensii: 7,3 milioane de români pierd

Studiul realizat de echipa motorului gratuit de căutare pentru călătorii momondo.ro arată că metodele alternative de plată au nevoie de mai mult timp pentru a fi folosite constant de către români.

De asemenea, majoritatea românilor (59%) obişnuiesc să facă economii în timpul anului pentru a le folosi în timpul vacanţelor, la fel ca anul trecut (60%). Pe lângă abţinerea de la cumpărături mai puţin necesare sau servitul meselor în oraş, o diferenţă de abordare interesantă apare în privinţa transportului zilnic. "Dintre cei care obişnuiesc să călătorească mai mult în interes de serviciu (Business Travelers), 18% au precizat că în zilele obişnuite preferă să meargă pe jos sau să folosească bicicleta pentru a salva banii de combustibil pentru vacanţe, în timp ce dintre călătorii Non-Business doar 9% folosesc acest mijloc de economisire. Per total, românii preferă să meargă pe jos sau cu bicicleta cu 2% mai mult faţă de anul anterior şi faţă de media tuturor răspunsurilor la nivel global", potrivit studiului.

Românii cheltuie cel mai mult pe shopping în timpul vacanţelor (haine, suveniruri, şi altele), astfel că 50% dintre respondenţi au declarat că cei mai mulţi bani din bugetul de vacanţă (exceptând cazarea sau transportul necesar pentru a ajunge la destinaţie) sunt cheltuiţi pe astfel de cumpărături. Este cel mai mare procentaj obţinut din răspunsurile tuturor naţionalităţilor intervievate, fiind aproape egalaţi de brazilieni, dintre care 49% au declarat acelaşi lucru. La polul opus, doar 28% dintre respondenţii din Franţa îşi consumă o mare parte din bugetul de vacanţă prin shopping. "La fel de mulţi bani cheltuie românii şi pe mâncatul în oraş în timpul vacanţelor, dar acest procent este mult mai apropiat de media tuturor ţărilor participante la sondaj: 53%. Suedezii conduc clasamentul, 67% dintre respondenţi validând acest răspuns", potrivit studiului.

Studiul momondo arată că românii care îşi propun să petreacă vacanţa în locaţii din ţara noastră în 2020 sunt cu 10% mai puţini decât în anul anterior.

Cele mai dorite concedii sunt din nou cele care includ şi zile de relaxare pe plajă, 61% dintre respondenţi afirmând că îşi doresc acest lucru până la finalul anului. Drumeţiile montane, escapadele în diferite oraşe sau relaxarea în case de vacanţă sunt alte preferinţe des menţionate de românii participanţi la studiu.

Studiul a fost realizat pe datele colectate în ianuarie 2020 printr-un sondaj online în rândul a 25.200 de persoane din 24 de ţări, dintre care 1.000 români cu vârste cuprinse între 18 şi 65 de ani, din zone geografice diferite.

momondo.ro este un motor de căutare gratuit care compară cele mai bune oferte pentru bilete de avion, hoteluri şi închirieri auto la nivel global.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Articole Recomandate

Get it on App Store Get it on Google Play

Calculator schimb valutar

EUR
Azi 5.089
Diferența 0.0000
Zi precendentă 5.089
USD
Azi 4.314
Diferența 0.0000
Zi precendentă 4.314
Schimb
in
EUR flag1 EUR = 5.0890 RON
USD flag1 USD = 4.3140 RON
GBP flag1 GBP = 5.8317 RON
CHF flag1 CHF = 5.4821 RON
AUD flag1 AUD = 2.8954 RON
DKK flag1 DKK = 0.6813 RON
CAD flag1 CAD = 3.1554 RON
HUF flag1 HUF = 0.0131 RON
JPY flag1 JPY = 0.0277 RON
NOK flag1 NOK = 0.4316 RON
SEK flag1 SEK = 0.4708 RON
XAU flag1 XAU = 622.5801 RON
Monede Crypto
1 BTC = 379949.29RON
1 ETH = 12734.81RON
1 LTC = 339.28RON
1 XRP = 8.04RON
Indicatori financiari
IRCC:
3 luni: Error% p.a.
ROBOR:
3 luni: 5.93%
6 luni: 5.97%
12 luni: 5.99%
EURIBOR:
3 luni: -0.4770 %
6 luni: -0.3880 %
12 luni: -0.1270 %
Indici bursieri | Sursa: BVB
IndiceUltima valoareVariatie
BET24247.430.83%
BET-BK4796.360.77%
BET-EF1319.000.76%
BET-FI91378.010.03%
BET-NG1785.850.75%
BET-TR56781.550.83%
BET-TRN54849.550.83%
BET-XT2093.640.78%
BET-XT-TR4792.680.78%
BET-XT-TRN4642.200.78%
BETAeRO928.360.13%
BETPlus3524.660.80%
RTL54587.550.86%

Opinii

Ionuț Dumitru, analist economic

Ionuț Dumitru: Prognoză a dobânzilor în România. Efecte pentru populație, firme și stat

Dobânzile ar urma să intre pe o traiectorie...

Adrian Negrescu

Adrian Negrescu: Românii nu mai cred în promisiuni și își strâng singuri cureaua

Românii nu mai cred în promisiuni și se...

Vladimir Putin, în timpul vizitei din Alaska

România, vulnerabilă într-un eventual acord SUA–Rusia

De Ziua Națională, în timp ce România își...


POLITICA DE CONFIDENȚIALITATE | POLITICA COOKIES |

Copyright 2025 - Toate drepturile rezervate.
Informațiile BVB sunt destinate exclusiv pentru folosința individuală a utilizatorului final și nu pentru a fi redistribuite, revândute sau folosite în scop comercial.
pixel