Meghan Markle consideră că a fost lăsată "fără apărare" de familia regală britanică

Antonia Popescu |
Data publicării:
Meghan Markle și prințul Harry
Meghan Markle și prințul Harry

Meghan, soţia prinţului Harry, consideră că a fost lăsată "fără apărare" de familia regală britanică şi "i-a fost interzis să se apere" atunci când, deşi era însărcinată, a fost atacată în tabloidele din Marea Britanie, potrivit unor documente judiciare citate de mass-media locale, informează AFP.

Aceste documente au fost depuse la Înalta Curte din Londra în cadrul unui proces intentat de fosta actriţă americană, în vârstă de 38 de ani, împotriva Associated Newspapers, compania care editează tabloidul Daily Mail şi suplimentul său duminical Mail on Sunday.

Ea reproşează acelui supliment duminical faptul că a adus atingeri vieţii sale private publicând fragmente dintr-o scrisoare adresată tatălui ei, Thomas Markle, în august 2018. Meghan acuză aceeaşi publicaţie că "a acţionat cu rea intenţie" modificând textul scrisorii, o acuzaţie respinsă însă de Înalta Curte din Londra într-o decizie parţială anunţată la începutul lunii mai.

Președintele Markle? Ducesa de Sussex are ambiții politice

Documentele, citate de BBC şi agenţia Press Association, fac referire la un interviu dat sub protecţia anonimatului de cinci prieteni apropiaţi ai lui Meghan pentru revista americană People în februarie 2019, în care aceştia denunţau atacurile de presă ce o vizau pe prietena lor. Meghan nu a fost implicată în acel interviu, au spus cei cinci prieteni ai ducesei de Sussex.

Meghan Markle "devenise subiectul unui număr mare de articole false şi vătămătoare în tabloidele britanice, în special în cel încriminat, care i-au cauzat un uriaş stres emoţional şi i-au alterat sănătatea mintală", afirmă ei.

"Prietenii ei nu au văzut-o niciodată în trecut într-o astfel de stare, erau îngrijoraţi pe bună dreptate şi interesaţi de binele ei, mai ales că ea era însărcinată, lăsată fără apărare de instituţia monarhică şi i s-a interzis să se apere singură", au adăugat prietenii fostei actriţe.

În aceleaşi documente se afirmă şi că nunta intens mediatizată din mai 2018 dintre Meghan şi prinţul Harry, nepotul în vârstă de 35 de ani al reginei Elisabeta a II-a, a generat venituri de peste 1 miliard de lire sterline.

Acest proces reprezintă o acţiune judiciară distinctă de plângerea depusă în instanţă de prinţul Harry, care ocupă locul al şaselea în ordinea de succesiune la tronul britanic, împotriva altor grupuri de presă, pe care le acuză că au interceptat mesaje vocale private.

Instalat în California alături de soţia şi de fiul lor, prinţul Harry a denunţat de mai multe ori presiunea pusă de mass-media asupra familiei sale şi a făcut din acest lucru motivul principal al retragerii sale din rândul membrilor activi ai familiei regale, o decizie anunţată în ianuarie şi intrată în vigoare la începutul lunii aprilie.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Articole Recomandate

Get it on App Store Get it on Google Play

Calculator schimb valutar

EUR
Azi 4.9773
Diferența -0.0002
Zi precendentă 4.9775
USD
Azi 4.3851
Diferența 0.0064
Zi precendentă 4.3787
Schimb
in
EUR flag1 EUR = 4.9773 RON
USD flag1 USD = 4.3851 RON
GBP flag1 GBP = 5.8378 RON
CHF flag1 CHF = 5.3330 RON
AUD flag1 AUD = 2.8253 RON
DKK flag1 DKK = 0.6671 RON
CAD flag1 CAD = 3.1760 RON
HUF flag1 HUF = 0.0123 RON
JPY flag1 JPY = 0.0303 RON
NOK flag1 NOK = 0.4230 RON
SEK flag1 SEK = 0.4549 RON
XAU flag1 XAU = 460.2343 RON
Monede Crypto
1 BTC = 424094.12RON
1 ETH = 8049.90RON
1 LTC = 382.99RON
1 XRP = 9.63RON
Indicatori financiari
IRCC:
3 luni: Error% p.a.
ROBOR:
3 luni: 5.93%
6 luni: 5.97%
12 luni: 5.99%
EURIBOR:
3 luni: -0.4770 %
6 luni: -0.3880 %
12 luni: -0.1270 %
Indici bursieri | Sursa: BVB
IndiceUltima valoareVariatie
BET17139.47-0.10%
BET-BK3192.27-0.08%
BET-EF933.76-0.06%
BET-FI60917.51-0.22%
BET-NG1238.040.21%
BET-TR37795.41-0.10%
BET-TRN36737.01-0.10%
BET-XT1469.71-0.15%
BET-XT-TR3185.97-0.15%
BET-XT-TRN3103.39-0.15%
BETAeRO836.58-0.32%
BETPlus2528.23-0.08%
RTL38240.34-0.11%

Opinii

Avertisment dur de 1 Mai. Coșea: România nu-și mai permite vacanțe, doar iluzii!

Profesorul Mircea Coșea critică mini-vacanțele...

Joseph Stiglitz

Joseph Stiglitz: Trump, fără busolă economică: Lumea se întoarce la granițe și taxe

Profesorul și laureatul Premiului Nobel pentru...

Cosmin Marinescu

România Europeană – tablou grafic comparativ în Economic@BNR

Cu susținerea Consiliului de Administrație al...

Comunicate de presa

Panouri fotovoltaice / Foto: Freepik

Parcuri fotovoltaice. Alte 60 de contracte semnate cu primării și entități publice

Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, anunță...

Panouri fotovoltaice /FOTO: Pagina de Facebook a AFM

Guvernul a aprobat bugetul Administrației Fondului pentru Mediu pentru anul 2025

În ședința de Guvern de astăzi, la propunerea...

Leadership creativ

POLITICA DE CONFIDENȚIALITATE | POLITICA COOKIES |

Copyright 2025 - Toate drepturile rezervate.
Informațiile BVB sunt destinate exclusiv pentru folosința individuală a utilizatorului final și nu pentru a fi redistribuite, revândute sau folosite în scop comercial.
pixel