Franța caută sprijinul țărilor cu REZERVE faţă de planul european de relansare

Antonia Popescu |
Data publicării:
Italia: Guvernul va taxa profiturile excesive din energie
Italia: Guvernul va taxa profiturile excesive din energie

Franţa a demarat vineri, în Austria, discuţii bilaterale cu ţările care şi-au exprimat rezerve faţă de planul european de relansare, pentru a găsi un teren de înţelegere înainte de următorul summit şi a obţine un acord în iulie, relatează AFP.

"Viena refuză ca unele ţări să-şi plătească funcţionarii, să-şi finanţeze sistemul de pensii sau deficitul cu subvenţii europene", a constatat secretarul de stat francez pentru Afaceri europene, Amélie de Montchalin, aflată într-o vizită la Salzburg.

"Austria refuză, de asemenea, ca planul de relansare să dureze mai mult de trei ani", a adăugat ea într-o discuţie cu jurnaliştii. După ce s-a întâlnit cu omoloaga sa austriacă, Karoline Edtstadler, ea şi-a exprimat satisfacţia că niciun stat membru "nu refuză în bloc principiul subvenţiilor".

SUA vor să vândă multe drone militare. Ce le împiedică

Austria, Danemarca, Suedia şi Ţările de Jos, ataşate principiului rigorii bugetare, au criticat planul de relansare prezentat la 27 mai de Comisia Europeană, cel mai ambiţios din istoria Uniunii Europene şi a cărui adoptare necesită unanimitatea celor 27.

Bruxellesul prevede să distribuie 750 de miliarde de euro: 500 de miliarde sub formă de subvenţii şi 250 de miliarde sub formă de împrumuturi. Viena respinge finanţările fără contrapartidă, pledând pentru mai multe împrumuturi şi mai puţine subvenţii, "în numele responsabilităţii faţă de contribuabili", potrivit cancelarului Sebastian Kurz.

Parisul insistă ca partea de ajutoare directe prevăzută în planul iniţial să nu fie redusă. "China ca şi Statele Unite investesc în masă şi noi nu trebuie să întârziem", a explicat Amélie de Montchalin prin videoconferinţă de la Salzburg, unde s-a deplasat, de asemenea, ca să mulţumească Austriei că a îngrijit şi vindecat pacienţi francezi bolnavi de COVID-19.

Secretarul de stat francez pentru Afaceri europene a anunţat că luni va efectua o vizită în Ţările de Jos pentru a continua să sondeze un posibil teren de înţelegere în privinţa proiectului de relansare.

Cei 27 vor discuta din nou despre acest plan, care ar urma să fie finanţat prin împrumuturi emise de executivul european în numele UE, cu ocazia viitorului summit european, prevăzut la 18 şi 19 iunie.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Articole Recomandate

Get it on App Store Get it on Google Play
DC Media Group Audience

Calculator schimb valutar

EUR
Azi 4.9704
Diferența -0.0025
Zi precendentă 4.9729
USD
Azi 4.585
Diferența 0.0101
Zi precendentă 4.5749
Schimb
in
Curs valutar | Actualizat la 25-07-2024
EUR flag1 EUR = 4.9704 RON
USD flag1 USD = 4.5850 RON
GBP flag1 GBP = 5.9171 RON
CHF flag1 CHF = 5.1659 RON
AUD flag1 AUD = 3.0257 RON
DKK flag1 DKK = 0.6662 RON
CAD flag1 CAD = 3.3250 RON
HUF flag1 HUF = 0.0127 RON
JPY flag1 JPY = 0.0297 RON
NOK flag1 NOK = 0.4145 RON
SEK flag1 SEK = 0.4247 RON
XAU flag1 XAU = 355.8616 RON
Monede Crypto
1 BTC = 294870.06RON
1 ETH = 14701.25RON
1 LTC = 316.37RON
1 XRP = 2.75RON
Indicatori financiari
IRCC:
3 luni: 5.86% p.a.
ROBOR:
3 luni: 5.80%
6 luni: 5.87%
12 luni: 5.91%
EURIBOR:
3 luni: -0.4770 %
6 luni: -0.3880 %
12 luni: -0.1270 %
Indici bursieri | Sursa: BVB
IndiceUltima valoareVariatie
BET18715.590.10%
BET-BK3477.07-0.09%
BET-FI60463.05-0.79%
BET-NG1334.86-0.09%
BET-TR40890.940.11%
BET-TRN39776.110.11%
BET-XT1595.42-0.06%
BET-XT-TR3432.75-0.05%
BET-XT-TRN3345.81-0.05%
BETAeRO1057.190.68%
BETPlus2765.330.09%
RTL41155.430.09%

Opinii

Tren deraiat / Foto: Replica Online

Călătoriile cu trenul au devenit sport extrem în România

Căile Ferate din România se mai țin în doar...

Cosmin Marinescu
pexels.com

Comunicate de presa

S-a semnat / FOTO: Freepik

Conducerea AMEPIP a demisionat. Va fi o nouă echipă managerială

Conducerea Agenției pentru Monitorizarea și...

Energie. Foto: Pexels.com
Cireșe / Foto: Freepik

Ministerul Agriculturii prezintă rezultatele acţiunii de control "Cireașa și Căpșuna"

Rezultatele acțiunii de control a Autorității...


POLITICA DE CONFIDENȚIALITATE | POLITICA COOKIES |

Copyright 2024 - Toate drepturile rezervate.
Informațiile BVB sunt destinate exclusiv pentru folosința individuală a utilizatorului final și nu pentru a fi redistribuite, revândute sau folosite în scop comercial.
cloudnxt2
YesMy - smt4.5.3
pixel