Economia SUA a încetinit, dar nu cât se aştepta

dolari_magnet_83012100
Dolarul american îşi menţine aprecierea în faţa monedei europene
Economia americană a încetinit în trimestrul trei din 2018 mai puţin decât se aşteptau analiştii, deoarece scăderea exporturilor de soia, din cauza tarifelor vamale, a fost parţial compensată de cel mai solid ritm de creştere al cheltuielilor de consum din ultimii aproape patru ani, arată estimarea preliminară publicată vineri de Departamentul american al Comerţului.

Potrivit datelor ajustate în funcţie de variaţiile sezoniere, PIB-ul SUA a crescut în ritm anual cu 3,5% în perioada iulie-septembrie 2018, o încetinire faţă de un avans de 4,2% în trimestrul doi din 2018. Economiştii se aşteptau la o expansiune de 3,3% în trimestrul trei din 2018.

În perioada iulie-septembrie 2018,, cheltuielile de consum, care sunt responsabile pentru două treimi din activitatea economică a SUA, au înregistrat un avans de 4%, faţă de un avans de 3,8% în precedentele trei luni. Este mai rapid ritm de creştere din trimestrul patru din 2014.

x close