De ce românii sunt fani SUV-uri. Dan Vardie, despre tendințele pieței auto

DCBusiness Team |
Data actualizării: | Data publicării:
EXCLUSIV

Dan Vardie, preşedintele Asociaţiei Producătorilor şi Importatorilor de Automobile (APIA), prezent luni la emisiunea ”Totul despre bani” a vorbit, printre altele, și despre tendințele pieței din România.

Potrivit lui Dan Vardie, președintele APIA, segmentul SUV a cunoscut recent cea mai mare creștere respectiv de 24%. Aceasta nu este surprinzătoare, dat fiind popularitatea SUV-urilor în România de peste trei decenii. De fapt, Dan Vardie notează că românii au fost precursorii introducerii la scară largă a SUV-urilor acum 20 de ani, când drumurile erau mai puțin dezvoltate și SUV-urile erau foarte utile pentru a se deplasa.

Totuși, focusul se îndreaptă spre electrificare și decarbonizare. APIA a definit această perioadă ca una de evoluție spre electrificare și decarbonizare. Electrificarea se referă la vehiculele care pot stoca și produce energie electrică, cum ar fi automobilele electrice și automobilele cu hidrogen. Aceste vehicule devin tot mai populare, cu partea de automobile electrice așteptată să ajungă la 68% din totalul vânzărilor în 2030.

În ultimele luni, piața automobilelor "verzi" a cunoscut o creștere semnificativă. În februarie 2024, partea de automobile "electrificate" a ajuns la 43%, cu o creștere de 36% în primii opt luni ale anului. Această tendință este așteptată să continue, îndreptată de cererea crescândă pentru automobilele ecologice.

Dan Vardie subliniază că industria se îndreaptă spre un viitor în care automobilele electrice vor domina piața. El notează că Uniunea Europeană este și ea focalizată pe decarbonizare și electrificare, cu multe țări stabilind ținte pentru adoptarea automobilelor electrice. APIA este îngrijorată să sprijine această tranziție și să promoveze dezvoltarea soluțiilor de transport durabile în România.

 

Youtube video image

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Articole Recomandate

Get it on App Store Get it on Google Play
DC Media Group Audience

Calculator schimb valutar

EUR
Azi 4.97
Diferența -0.0037
Zi precendentă 4.9737
USD
Azi 4.555
Diferența -0.0139
Zi precendentă 4.5689
Schimb
in
Curs valutar | Actualizat la 16-07-2024
EUR flag1 EUR = 4.9700 RON
USD flag1 USD = 4.5550 RON
GBP flag1 GBP = 5.9149 RON
CHF flag1 CHF = 5.0961 RON
AUD flag1 AUD = 3.0888 RON
DKK flag1 DKK = 0.6661 RON
CAD flag1 CAD = 3.3388 RON
HUF flag1 HUF = 0.0127 RON
JPY flag1 JPY = 0.0288 RON
NOK flag1 NOK = 0.4239 RON
SEK flag1 SEK = 0.4315 RON
XAU flag1 XAU = 352.8944 RON
Monede Crypto
1 BTC = 294948.91RON
1 ETH = 15784.99RON
1 LTC = 333.93RON
1 XRP = 2.58RON
Indicatori financiari
IRCC:
3 luni: 5.86% p.a.
ROBOR:
3 luni: 5.81%
6 luni: 5.87%
12 luni: 5.91%
EURIBOR:
3 luni: -0.4770 %
6 luni: -0.3880 %
12 luni: -0.1270 %
Indici bursieri | Sursa: BVB
IndiceUltima valoareVariatie
BET18546.140.21%
BET-BK3453.310.13%
BET-FI59791.700.06%
BET-NG1327.340.37%
BET-TR40522.760.21%
BET-TRN39417.810.21%
BET-XT1581.370.16%
BET-XT-TR3402.690.16%
BET-XT-TRN3316.500.16%
BETAeRO1059.02-0.11%
BETPlus2742.220.18%
RTL40780.700.21%

Comunicate de presa

Energie. Foto: Pexels.com
Cireșe / Foto: Freepik

Ministerul Agriculturii prezintă rezultatele acţiunii de control "Cireașa și Căpșuna"

Rezultatele acțiunii de control a Autorității...

APIA, noi plăţi către fermieri

Informaţii oficiale de la Agenția de Plăți și...


POLITICA DE CONFIDENȚIALITATE | POLITICA COOKIES |

Copyright 2024 - Toate drepturile rezervate.
Informațiile BVB sunt destinate exclusiv pentru folosința individuală a utilizatorului final și nu pentru a fi redistribuite, revândute sau folosite în scop comercial.
cloudnxt2
YesMy - smt4.5.3
pixel