Ce se întâmplă cu piețele. Decizie de ultimă oră a Guvernului

Matei Ion |
Data publicării:
Piata Obor
Piata Obor

Duminică prefecții din județe vor organiza ședințe cu primarii care au în administrare piețe agroalimentare, pentru evaluări, pentru măsuri urgente pentru asigurarea accesului producătorilor autohtoni și organizarea de piețe volante, conform unei recomandări a Guvernului pentru prefecturi.

Documentul solicită primarilor de orașe, municipii sau comune care au organizate piețe agroalimentare sa ia măsuri urgente pentru asigurarea accesului producătorilor autohtoni.

Astfel, piețela care au pereți rabatabili vor fi deschise, în vederea reducerii infecțiilor cu noul coronavirus (conform HG 935/05.11.2020).

Închiderea piețelor. Ludovic Orban: Repet, există soluția

Acolo unde piețele nu se pot deschide, mesele alocate producătorilor agricoli vor fi scoase în spațiile publice, pe alei, sau pe străzile din proximitatea piețelor, cu resticționarea accesului auto în spațiile respective.

Unde nu există nici această posibilitate primăriile vor trebui să organizeze piețe agroalimentare volante in aer liber pe alte amplasamente, anunțate în prealabil producătorilor agricoli autohtoni și cumpărătorilor, inclusiv prin comunicate oficiale.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Articole Recomandate

Get it on App Store Get it on Google Play
DC Media Group Audience

Calculator schimb valutar

EUR
Azi 4.9709
Diferența 0.0017
Zi precendentă 4.9692
USD
Azi 4.567
Diferența 0.0202
Zi precendentă 4.5468
Schimb
in
Curs valutar | Actualizat la 21-07-2024
EUR flag1 EUR = 4.9709 RON
USD flag1 USD = 4.5670 RON
GBP flag1 GBP = 5.8970 RON
CHF flag1 CHF = 5.1374 RON
AUD flag1 AUD = 3.0560 RON
DKK flag1 DKK = 0.6663 RON
CAD flag1 CAD = 3.3295 RON
HUF flag1 HUF = 0.0127 RON
JPY flag1 JPY = 0.0290 RON
NOK flag1 NOK = 0.4199 RON
SEK flag1 SEK = 0.4279 RON
XAU flag1 XAU = 354.6908 RON
Monede Crypto
1 BTC = 305617.57RON
1 ETH = 15983.13RON
1 LTC = 334.53RON
1 XRP = 2.70RON
Indicatori financiari
IRCC:
3 luni: 5.86% p.a.
ROBOR:
3 luni: 5.81%
6 luni: 5.87%
12 luni: 5.91%
EURIBOR:
3 luni: -0.4770 %
6 luni: -0.3880 %
12 luni: -0.1270 %
Indici bursieri | Sursa: BVB
IndiceUltima valoareVariatie
BET18662.07-0.47%
BET-BK3465.59-0.48%
BET-FI60983.24-0.58%
BET-NG1332.27-0.14%
BET-TR40776.67-0.47%
BET-TRN39664.75-0.47%
BET-XT1592.20-0.48%
BET-XT-TR3425.99-0.48%
BET-XT-TRN3339.21-0.48%
BETAeRO1047.87-0.69%
BETPlus2757.43-0.46%
RTL41064.51-0.47%

Opinii

Tren deraiat / Foto: Replica Online

Călătoriile cu trenul au devenit sport extrem în România

Căile Ferate din România se mai țin în doar...

Cosmin Marinescu
pexels.com

Comunicate de presa

Mașini

O nouă etapă de înscrieri în Programul Rabla Plus 2024

Începând de luni, 22 iulie 2024, ora 10:00,...

S-a semnat / FOTO: Freepik

Conducerea AMEPIP a demisionat. Va fi o nouă echipă managerială

Conducerea Agenției pentru Monitorizarea și...

Energie. Foto: Pexels.com

POLITICA DE CONFIDENȚIALITATE | POLITICA COOKIES |

Copyright 2024 - Toate drepturile rezervate.
Informațiile BVB sunt destinate exclusiv pentru folosința individuală a utilizatorului final și nu pentru a fi redistribuite, revândute sau folosite în scop comercial.
cloudnxt2
YesMy - smt4.5.3
pixel