SUA au datorii neplătite de peste patru miliarde de dolari către ONU

sediul-organizatiei-natiunilor-unite_97561300
Sediul Organizației Națiunilor Unite / Foto: Maximilian Goldmann / Flickr
Statele Unite vor începe "în câteva săptămâni" să plătească miliardele de dolari pe care le datorează Naţiunilor Unite, continuând în acelaşi timp să solicite reforme, a declarat miercuri ambasadorul american la ONU, scrie AFP.


Secretarul general al ONU, António Guterres, a avertizat în ianuarie că organizaţia ar putea fi paralizată dacă ţările nu plătesc sumele datorate.

În ultimele luni, administraţia preşedintelui Donald Trump şi-a redus plăţile către unele agenţii ONU şi a respins sau amânat anumite contribuţii obligatorii.

În total, Washingtonul datorează ONU peste două miliarde de dolari din participarea sa la bugetul regulat şi aproape la fel de mult pentru bugetul operaţiunilor de menţinere a păcii.

"Vom plăti aceste sume datorate", a declarat miercuri în faţa presei ambasadorul american, Mike Waltz, în timpul unei vizite la Geneva.

Citește și: Dosarul Epstein și legăturile cu Putin. Numele dictatorului de la Kremlin apare de 1.000 de ori

El a adăugat că banii vor începe să fie plătiţi "în câteva săptămâni", dar nu a oferit detalii.

Diplomatul a precizat că Washingtonul îşi menţine însă cererea de reforme în cadrul ONU.

"Trebuie să existe reforme şi vom menţine presiunea de a cere eficienţă", a spus Waltz.

"Vom continua să le cerem acestor agenţii (ale ONU) să facă cel puţin la fel de mult, dacă nu chiar mai mult, cu mai puţine resurse financiare", a adăugat el.

De la revenirea lui Donald Trump la putere acum un an, Statele Unite s-au retras din mai multe agenţii ONU, inclusiv din Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS), alimentând temerile legate de dorinţa de a rupe legătura cu multilateralismul.

Waltz, în această calitate, a abordat din nou preocupările legate de "Consiliul pentru Pace" înfiinţat de Donald Trump, care, potrivit acestuia, "nu este menit să înlocuiască ONU, ci să o completeze".

Oana Pavelescu este jurnalist specializat în domeniul economic și financiar, cu experiență solidă în analiza politicilor fiscale, a piețelor energetice și a evoluțiilor macroeconomice din România și din spațiul european. Abordează subiectele cu rigoare, atenție la detaliu și orientare către impactul concret asupra mediului de afaceri și asupra populației. Are expertiză în interpretarea documentelor oficiale – de la acte normative publicate în Monitorul Oficial până la rapoarte ale BNR, ANRE sau ale altor instituții-cheie – pe care le transformă în materiale clare, bine structurate și relevante pentru publicul interesat de economie, companii și politici publice.
Articole recomandate Vezi toate articolele
x close