Vouchere de vacanță la alegere. Angajații pot opta între două variante

vacanta_76284800
Grecia intenţionează să ridice restricţiile COVID-19 impuse în sectorul de retail şi să deschidă şcolile înainte de sfârşitul acestei luni şi de asemenea să redeschidă sectorul turistic în luna mai
O nouă inițiativă legislativă va permite angajaților să aleagă între două feluri de vouchere de vacanță.

De fapt este vorba despre înființarea a înca unui voucher pe lângă cel actual care este valabil tot anul. Ce de-al doilea voucher va putea fi folosite numai în extrasezon.

Diferența dintre cele două vouchere este că cel din extrasezon va avea o valoare mai mare.

Așadar, bugetarii vor putea alege între ticherele în valoare de 1.450 de lei, cele care sunt valabile tot timpul anului și cele din extrasezon care vor avea valoarea de 2.080 lei și care for putea fi folosite între perioadele aprilie-mai sau octombrie-noiembrie.

Vouchere de vacanță. Ministrului Turismului: Este ilegal

Proiectul de ordonanță de urgență vizează mai multe schimbări aduse regimului juridic al voucherelor de vacanță acordate salariaților bugetari.

Salariații care beneficiază de vouchere de vacanță vor trebui să își exprime opțiunile în luna noiembrie a fiecărui an pentru arnunl următor iar alegerea nu va mai putea fi schimbată.

Oana Pavelescu este jurnalist specializat în domeniul economic și financiar, cu experiență solidă în analiza politicilor fiscale, a piețelor energetice și a evoluțiilor macroeconomice din România și din spațiul european. Abordează subiectele cu rigoare, atenție la detaliu și orientare către impactul concret asupra mediului de afaceri și asupra populației. Are expertiză în interpretarea documentelor oficiale – de la acte normative publicate în Monitorul Oficial până la rapoarte ale BNR, ANRE sau ale altor instituții-cheie – pe care le transformă în materiale clare, bine structurate și relevante pentru publicul interesat de economie, companii și politici publice.
Articole recomandate Vezi toate articolele
x close