Un nou vaccin, finanțat de administrația Trump. Când va fi gata

vaccin_98689100
Novovax a primit o finanțare consistentă de la Guvernul american
Compania farmaceutică Novavax, una dintre firmele care se află în plutonul care conduce cursa pentru obținerea unui vaccin împotriva noului coronavirus, va primi 1,6 miliarde de dolari de la guvernul american, cea mai mare contribuție din programul ”Operation Warp Speed”.

Fondurile vor permite companiei să demareze testele pe oameni și pentru a începe producerea celor 100 de milioane de doze de vaccin, până la sfârșitul anului 2020, se spune într-un comunicat emis de Novovax.

Coronavirus. Oxford conduce cursa pentru obținerea vaccinului

În urma anunțului, acțiunile companiei au urcat cu 32% înainte de deschiderea bursei de la New York.

Programul Warp Speed ​​al președintelui Donald Trump a susținut eforturile mai multor companii, inclusiv Johnson & Johnson, Merck & Co., Pfizer Inc., Moderna Inc. și AstraZeneca Plc, pentru a obține un vaccin cât mai devreme posibil.

Programul Warp Speed ​​urmărește să comprime un proces care durează de obicei ani de zile, într-o chestiune de câteva luni. 

Oana Pavelescu este jurnalist specializat în domeniul economic și financiar, cu experiență solidă în analiza politicilor fiscale, a piețelor energetice și a evoluțiilor macroeconomice din România și din spațiul european. Abordează subiectele cu rigoare, atenție la detaliu și orientare către impactul concret asupra mediului de afaceri și asupra populației. Are expertiză în interpretarea documentelor oficiale – de la acte normative publicate în Monitorul Oficial până la rapoarte ale BNR, ANRE sau ale altor instituții-cheie – pe care le transformă în materiale clare, bine structurate și relevante pentru publicul interesat de economie, companii și politici publice.
Articole recomandate Vezi toate articolele
x close