UE, nouă decizie privind vehiculele electrice din China

Mihai Ciobanu |
Data publicării:
Mașină electrică
Mașină electrică

Uniunea Europeană a decis modificarea tarifellor vamale suplimentare pentru vehiculele electrice din China.

Vehiculele produse în uzinele chineze şi importate în UE sunt vizate deja de tarife vamale de 10%. Producătorii chinezi de vehicule electrice care au cooperat în cadrul investigaţiei, dar nu au fost incluşi în eşantion, se vor confrunta în medie cu tarife de 20,8%, în timp ce firmelor care nu au cooperat li se impun tarife de 37,6%, susţin sursele.

Luna aceasta, Comisia Europeană a informat că intenţionează să impună tarife vamale provizorii pentru vehiculele electrice chineze, începând cu data de 4 iulie, şi a notificat companiile în legătură cu tarifele. Până în noiembrie urmează să fie stabilite tarifele vamale definitive.

În cazul Tesla s-ar putea impune tarife calculate în mod individual, când se vor stabili tarifele vamale definitive, în urma cererii companiei de a fi inclusă în eşantion.

Câţiva producători auto şi state membre UE, inclusiv Germania, fac presiuni pentru ca UE şi China să negocieze. În prezent, China impune taxe vamale de 15% la importurile de maşini.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Articole Recomandate

Get it on App Store Get it on Google Play
DC Media Group Audience

Calculator schimb valutar

EUR
Azi 4.97
Diferența -0.0037
Zi precendentă 4.9737
USD
Azi 4.555
Diferența -0.0139
Zi precendentă 4.5689
Schimb
in
Curs valutar | Actualizat la 16-07-2024
EUR flag1 EUR = 4.9700 RON
USD flag1 USD = 4.5550 RON
GBP flag1 GBP = 5.9149 RON
CHF flag1 CHF = 5.0961 RON
AUD flag1 AUD = 3.0888 RON
DKK flag1 DKK = 0.6661 RON
CAD flag1 CAD = 3.3388 RON
HUF flag1 HUF = 0.0127 RON
JPY flag1 JPY = 0.0288 RON
NOK flag1 NOK = 0.4239 RON
SEK flag1 SEK = 0.4315 RON
XAU flag1 XAU = 352.8944 RON
Monede Crypto
1 BTC = 295370.39RON
1 ETH = 15797.42RON
1 LTC = 333.88RON
1 XRP = 2.54RON
Indicatori financiari
IRCC:
3 luni: 5.86% p.a.
ROBOR:
3 luni: 5.81%
6 luni: 5.87%
12 luni: 5.91%
EURIBOR:
3 luni: -0.4770 %
6 luni: -0.3880 %
12 luni: -0.1270 %
Indici bursieri | Sursa: BVB
IndiceUltima valoareVariatie
BET18546.140.21%
BET-BK3453.310.13%
BET-FI59791.700.06%
BET-NG1327.340.37%
BET-TR40522.760.21%
BET-TRN39417.810.21%
BET-XT1581.370.16%
BET-XT-TR3402.690.16%
BET-XT-TRN3316.500.16%
BETAeRO1059.02-0.11%
BETPlus2742.220.18%
RTL40780.700.21%

Comunicate de presa

Energie. Foto: Pexels.com
Cireșe / Foto: Freepik

Ministerul Agriculturii prezintă rezultatele acţiunii de control "Cireașa și Căpșuna"

Rezultatele acțiunii de control a Autorității...

APIA, noi plăţi către fermieri

Informaţii oficiale de la Agenția de Plăți și...


POLITICA DE CONFIDENȚIALITATE | POLITICA COOKIES |

Copyright 2024 - Toate drepturile rezervate.
Informațiile BVB sunt destinate exclusiv pentru folosința individuală a utilizatorului final și nu pentru a fi redistribuite, revândute sau folosite în scop comercial.
cloudnxt2
YesMy - smt4.5.3
pixel