Tesla, în dispută cu mecanicii suedezi. Mai multe țări nordice vor respectarea negocierilor

DCBusiness Team |
Data actualizării: | Data publicării:
Tesla
Tesla

Reclamațiile unor sindicate și a unor societăți de administrare de fonduri de pensii private din nordul Europei vor condiționa Tesla să respecte negocierile colective pentru angajații companiei.

Tesla se confruntă cu o reacție dură din partea sindicatelor și a unor fonduri de pensii din această regiune din cauza refuzului companiei de a accepta o cerere a mecanicilor suedezi privind salariile și alte condiții, informează Reuters.

"Atitudinea Tesla împotriva dreptului la negociere colectivă este foarte îngrijorătoare", se arată într-un draft de scrisoare adresată conducerii constructorului auto, furnizat de cel mai mare fond de pensii din Norvegia, KLP.

Tesla a reușit să evite acordurile de negociere colectivă cu cei aproximativ 127.000 de lucrători ai săi, iar Elon Musk a fost foarte vocal în legătură cu opoziția sa față de sindicate.

Disputa dintre Tesla și sindicatul suedez a stârnit greve în întreaga regiune și a determinat unele fonduri de pensii să își vândă acțiunile la companie.

Tesla, compania care a revoluționat piața automobilelor electrice, susține că angajații săi suedezi au condiții la fel de bune sau mai bune decât cele cerute de sindicat.

"În calitate de investitori în Tesla, recunoaștem contribuția importantă a companiei la electrificarea sectorului transporturilor, dar, în același timp, solicităm conducerii să caute o rezolvare a conflictului", a declarat Rasmus Bessing, șeful departamentului de investiții responsabile de la PFA, cel mai mare fond de pensii private din Danemarca.

"PFA a ales să fie co-semnatar al unei scrisori adresate conducerii Tesla, în care atragem atenția asupra faptului că în Suedia și în celelalte țări nordice există o tradiție îndelungată în ceea ce privește încheierea de contracte colective într-o mare parte a pieței muncii", a spus Bessing.

Termenul limită pentru ratificarea scrisorii a fost prelungit până săptămâna aceasta, din cauza interesului ridicat din partea investitorilor, potrivit lui Kiran Aziz, un reprezentat al KLP.

Folksam din Suedia și PensionDanmark din Danemarca au declarat că vor semna, de asemenea, scrisoarea.

Fondul suveran de investiții al Norvegiei, al șaptelea acționar ca mărime al Tesla, cu o participație de 6,8 miliarde de dolari, a declarat săptămâna trecută că va continua să facă presiuni asupra companiei pentru a respecta drepturile de muncă ale mecanicilor.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Articole Recomandate

Get it on App Store Get it on Google Play

Calculator schimb valutar

EUR
Azi 4.9773
Diferența -0.0002
Zi precendentă 4.9775
USD
Azi 4.3851
Diferența 0.0064
Zi precendentă 4.3787
Schimb
in
EUR flag1 EUR = 4.9773 RON
USD flag1 USD = 4.3851 RON
GBP flag1 GBP = 5.8378 RON
CHF flag1 CHF = 5.3330 RON
AUD flag1 AUD = 2.8253 RON
DKK flag1 DKK = 0.6671 RON
CAD flag1 CAD = 3.1760 RON
HUF flag1 HUF = 0.0123 RON
JPY flag1 JPY = 0.0303 RON
NOK flag1 NOK = 0.4230 RON
SEK flag1 SEK = 0.4549 RON
XAU flag1 XAU = 460.2343 RON
Monede Crypto
1 BTC = 424711.19RON
1 ETH = 8077.13RON
1 LTC = 385.10RON
1 XRP = 9.70RON
Indicatori financiari
IRCC:
3 luni: Error% p.a.
ROBOR:
3 luni: 5.93%
6 luni: 5.97%
12 luni: 5.99%
EURIBOR:
3 luni: -0.4770 %
6 luni: -0.3880 %
12 luni: -0.1270 %
Indici bursieri | Sursa: BVB
IndiceUltima valoareVariatie
BET17139.47-0.10%
BET-BK3192.27-0.08%
BET-EF933.76-0.06%
BET-FI60917.51-0.22%
BET-NG1238.040.21%
BET-TR37795.41-0.10%
BET-TRN36737.01-0.10%
BET-XT1469.71-0.15%
BET-XT-TR3185.97-0.15%
BET-XT-TRN3103.39-0.15%
BETAeRO836.58-0.32%
BETPlus2528.23-0.08%
RTL38240.34-0.11%

Opinii

Avertisment dur de 1 Mai. Coșea: România nu-și mai permite vacanțe, doar iluzii!

Profesorul Mircea Coșea critică mini-vacanțele...

Joseph Stiglitz

Joseph Stiglitz: Trump, fără busolă economică: Lumea se întoarce la granițe și taxe

Profesorul și laureatul Premiului Nobel pentru...

Cosmin Marinescu

România Europeană – tablou grafic comparativ în Economic@BNR

Cu susținerea Consiliului de Administrație al...

Comunicate de presa

Panouri fotovoltaice / Foto: Freepik

Parcuri fotovoltaice. Alte 60 de contracte semnate cu primării și entități publice

Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, anunță...

Panouri fotovoltaice /FOTO: Pagina de Facebook a AFM

Guvernul a aprobat bugetul Administrației Fondului pentru Mediu pentru anul 2025

În ședința de Guvern de astăzi, la propunerea...

Leadership creativ

POLITICA DE CONFIDENȚIALITATE | POLITICA COOKIES |

Copyright 2025 - Toate drepturile rezervate.
Informațiile BVB sunt destinate exclusiv pentru folosința individuală a utilizatorului final și nu pentru a fi redistribuite, revândute sau folosite în scop comercial.
pixel