Știrile dimineții. Cinci informații pentru începutul zilei

DCBusiness Team |
Data publicării:
Știrile dimineții
Știrile dimineții

Selecție a celor mai semnificative informații din ultimele 24 de ore.

Noi restricții de circulație pentru autovehicule din cauza caniculei
Noi restricţii de tonaj vor fi instituite sâmbătă şi duminică, în intervalul orar 10:00 -20:00, pe sectoarele de autostrăzi, drumuri expres şi drumuri naţionale, din cauza temperaturilor extreme (38 - 39) grade Celsius, informează Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR).

Toate firmele, obligate să accepte plata cu cardul
Începând cu 16 iunie, Legea 406/2023 impune firmelor, PFA-urilor și întreprinderilor individuale să ofere clienților posibilitatea de a plăti online pentru bunurile și serviciile achiziționate. Această reglementare asigură opțiunea de plată cu cardul în toate punctele de vânzare, obligând comercianții să fie echipați corespunzător pentru a accepta plăți fără numerar.

Guvernul a aprobat introducerea în România a salariului minim european
Legea privind stabilirea salariilor minime europene a fost aprobată de Guvern.

Noi beneficiari ai normei de hrană. Modificare a OG 26/1994
A fost depusă la Senat o propunere legislativă pentru modificarea art.4 alin.(4) din Ordonanța Guvernului nr.26/1994 privind drepturile de hrană, în timp de pace, ale personalului din sectorul de apărare națională, ordine publică și securitate națională și ale persoanelor private de libertate.

Titlurile de stat Fidelis. Depozitarul Central începe distribuirea banilor către investitori
Informaţii importante de la Depozitarul Central privind titlurile de stat "Fidelis". 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Articole Recomandate

Get it on App Store Get it on Google Play
DC Media Group Audience

Calculator schimb valutar

EUR
Azi 4.9737
Diferența -0.0012
Zi precendentă 4.9749
USD
Azi 4.5689
Diferența -0.0184
Zi precendentă 4.5873
Schimb
in
Curs valutar | Actualizat la 14-07-2024
EUR flag1 EUR = 4.9737 RON
USD flag1 USD = 4.5689 RON
GBP flag1 GBP = 5.9158 RON
CHF flag1 CHF = 5.0989 RON
AUD flag1 AUD = 3.0952 RON
DKK flag1 DKK = 0.6666 RON
CAD flag1 CAD = 3.3553 RON
HUF flag1 HUF = 0.0127 RON
JPY flag1 JPY = 0.0287 RON
NOK flag1 NOK = 0.4267 RON
SEK flag1 SEK = 0.4334 RON
XAU flag1 XAU = 353.2067 RON
Monede Crypto
1 BTC = 272627.77RON
1 ETH = 14542.26RON
1 LTC = 320.28RON
1 XRP = 2.38RON
Indicatori financiari
IRCC:
3 luni: 5.86% p.a.
ROBOR:
3 luni: 5.81%
6 luni: 5.87%
12 luni: 5.91%
EURIBOR:
3 luni: -0.4770 %
6 luni: -0.3880 %
12 luni: -0.1270 %
Indici bursieri | Sursa: BVB
IndiceUltima valoareVariatie
BET18507.05-0.03%
BET-BK3448.870.08%
BET-FI59755.170.41%
BET-NG1322.390.08%
BET-TR40438.01-0.04%
BET-TRN39335.32-0.04%
BET-XT1578.890.01%
BET-XT-TR3397.400.01%
BET-XT-TRN3311.340.01%
BETAeRO1060.18-0.03%
BETPlus2737.17-0.06%
RTL40695.58-0.03%

Comunicate de presa

Energie. Foto: Pexels.com
Cireșe / Foto: Freepik

Ministerul Agriculturii prezintă rezultatele acţiunii de control "Cireașa și Căpșuna"

Rezultatele acțiunii de control a Autorității...

APIA, noi plăţi către fermieri

Informaţii oficiale de la Agenția de Plăți și...


POLITICA DE CONFIDENȚIALITATE | POLITICA COOKIES |

Copyright 2024 - Toate drepturile rezervate.
Informațiile BVB sunt destinate exclusiv pentru folosința individuală a utilizatorului final și nu pentru a fi redistribuite, revândute sau folosite în scop comercial.
cloudnxt2
YesMy - smt4.5.3
pixel