Oligarh rus spune adevărul despre războiul lui Putin. Generalii sunt mahmuri

tinkov_68520900
Miliardarul rus cere Occidentului să-i ofere lui Putin șansa de a ieși onorabil din scenă
Omul de afaceri rus Oleg Tinkov a condamnat public ceea ce el a definit ca fiind "războiul nebunesc" al Moscovei în Ucraina, afirmând că 90% dintre compatrioții săi nu susțin această aventură militară și a făcut apel la Occident să îi ofere lui Vladimir Putin șansa unei ieșiri onorabile din scenă.

"Nu văd niciun singur beneficiar al acestui război nebunesc! Mor oameni nevinovați și soldați", a scris pe Instagram fondatorul Tinkoff Bank, al doilea mare emitent de carduri de credit din Rusia, a cărei președinție a părăsit-o în 2020.

Moscova continuă să prezinte invazia din Ucraina, care a început la 24 februarie, ca pe o "operațiune militară specială" pentru demilitarizarea și "denazificarea" vecinului său. Kievul și Occidentul resping aceste argumente, iar Rusia este vizată de multiple sancțiuni care afectează statul, liderii săi, companiile și mulți oameni de afaceri, inclusiv Oleg Tinkov.

Mai mulți oligarhi au făcut un apel public la pace, dar, conform sondajelor de opinie, Kremlinul se bucură de susținere din partea unei majorități semnificative a populației ruse și a lansat o campanie de comunicare folosind sigla "Z" a forțelor armate.

"Bineînțeles că există cretini care desenează Z-uri, dar există 10% de cretini în toate țările; 90% dintre ruși sunt împotriva acestui război", scrie Oleg Tinkov.

Citește și Putin, lovitură sub centură pentru oligarhi. Miliardarii ruși au interzis pe bursele externe

"Liderii de la Kremlin sunt șocați pentru că ei și copiii lor vor fi privați de Mediterana în această vară. Oamenii de afaceri încearcă să salveze ceea ce a mai rămas din proprietățile lor", a adaugat miliardarul rus. "Generalii se trezesc cu o mahmureală când își dau seama că au o armată de rahat", susține el.

În limba engleză, el adaugă: "Dragă "comunitate occidentală", vă rog să îi arătați domnului Putin o cale simplă de ieșire, astfel încât să își iasă din scenă onorabil și să oprească acest masacru. Vă rog să fiți mai raționali și mai umani."

Oleg Tinkov, în vârstă de 54 de ani, deține 35% din TCS Group Holding, o companie cu sediul în Cipru ale cărei activități variază de la bănci la asigurări și telefoane mobile. Nu a fost posibil să se stabilească dacă acesta se află în Rusia.

Articole recomandate Vezi toate articolele
x close