După numai șase săptămâni de când este premier al Marii Britanii, Boris Johnson suferă o nouă umilință, în lupta sa orabă pentru a obține Brexit-ul la data de 31 octombrie.
Este vorba despre umilința generată de demisia fratelui său, Jo Johnson, din funcția de deputat al Parlamentului.
Jo Johnson spune într-un mesaj postat pe o rețea de scialzare că a fost o onoare pentru el să repezinte alegătorii din Orpington timp de 9 ani și să fie ministru în trei cabinete. Da în ultimele săptămân a fost sfâșita între loialitatea față de familie și interesul național, ceea ce a dus la tensiuni insurmontabile și este timpul ca altcineva să îi preia rolurile sale din Parlament și guvern.
După trei zile de umilințe, Boris Johnson va încerca să lanseze o o nouă luptă cu un nou discurs. El va face apel direct la public, spunând că doar noi alegeri generale pot rezolva criza politică care a cuprins Marea Britanie.
Brexit. Nepotul lui Winston Churchill, discurs emoționant în Parlamentul britanic
Oana Pavelescu este jurnalist specializat în domeniul economic și financiar, cu experiență solidă în analiza politicilor fiscale, a piețelor energetice și a evoluțiilor macroeconomice din România și din spațiul european. Abordează subiectele cu rigoare, atenție la detaliu și orientare către impactul concret asupra mediului de afaceri și asupra populației.
Are expertiză în interpretarea documentelor oficiale – de la acte normative publicate în Monitorul Oficial până la rapoarte ale BNR, ANRE sau ale altor instituții-cheie – pe care le transformă în materiale clare, bine structurate și relevante pentru publicul interesat de economie, companii și politici publice.