Au început audierile publice pentru demiterea lui Donald Trump

demisie_79349900
Jerry Nadler, președintele comisie pentru demiterea lui Donald Trump
Acuzațiile pentru care se cere demisia lui Donald Trump sunt unele extrem de grave iar raportul democraților în care au fost formulate a fost recent publicat.

Democrații din Congresul american au publicat raportul anchetei de destituire care îl vizează pe preşedintele Donald Trump.
În documentul oficial se spune că Donald Trump a cerut amestecul unui guvern străin în favoarea sa personală pentru a se putea realege.

În raport se mai spune că Trump a obstrucționat ancheta de destituire prin fapul că le-a cerut martorilor și agențiilor guvernamentale să ignore citațiile.

”Dovezi copleșitoare” în ancheta pentru destituirea lui Donald Trump

Comisia pentru Informaţii din Camera Reprezentanţilor spune că există dovezi referitoare la nereguli comise de preşedintele Donald Trump.

În document de mai spune că președintele, prin acţiunile sale, ”a plasat interesele personale şi politice deasupra intereselor naţionale ale Statelor Unite, a încercat să submineze integritatea procesului electoral prezidenţial şi a periclitat siguranţa naţională a SUA”.

Oana Pavelescu este jurnalist specializat în domeniul economic și financiar, cu experiență solidă în analiza politicilor fiscale, a piețelor energetice și a evoluțiilor macroeconomice din România și din spațiul european. Abordează subiectele cu rigoare, atenție la detaliu și orientare către impactul concret asupra mediului de afaceri și asupra populației. Are expertiză în interpretarea documentelor oficiale – de la acte normative publicate în Monitorul Oficial până la rapoarte ale BNR, ANRE sau ale altor instituții-cheie – pe care le transformă în materiale clare, bine structurate și relevante pentru publicul interesat de economie, companii și politici publice.
Articole recomandate Vezi toate articolele
x close