Știrile dimineții. Despre credite, prețul energiei, ENEL, carduri și Petrom

DCBusiness Team |
Data actualizării: | Data publicării:
Știrile dimineții
Știrile dimineții

Grupaj de știri. Citiți tot articolul dând click pe link. 

România, pe primul loc în UE la creşterea preţurilor la electricitate pentru casnici

România este statul membru UE cu cel mai semnificativ avans, în moneda naţională, arată datele publicate miercuri de Oficiul European de Statistică (Eurostat). Sunt cele mai ridicate preţuri de când se dau publicităţii statisticile Eurostat.

Credite cu dobândă fixă sau cu dobândă variabilă. Unde sunt avantajele

Cu alte cuvinte, dobânda este prețul creditului și se exprimă în procente. Este o ”rată a dobânzii”, adică un procent din suma împrumutată, ce trebuie lătit pentru că sunt folosiți banii băncii. Iar creditele pot avea trei tipuri de dobândă. 

Card de energie. Ce poți face dacă nu a fost emis

Dacă la locul de consum beneficiarul nu locuiește cu alți colocatari, deși aceștia scriptic figurează la locul de domiciliu/reședință al beneficiarului și din diferite motive nu este posibilă încetarea valabilității mențiunii acestora de stabilire a reședinței/domiciliului la locul de domiciliu ...

Magazinele Enel din Bucureşti şi din judeţele Giurgiu şi Ilfov vor fi închise în data de 1 mai 2023

Magazinele Enel din municipiul Bucureşti și din judeţele Giurgiu şi Ilfov vor fi închise în data de 1 Mai 2023, zi liberă legală. Serviciul de call center va fi disponibil în această zi numai pentru informații în sistem automat precum transmiterea indexului, detalii despre factură și sold.

OMV Petrom: Dividende record şi investiţii majorate la 6 miliarde lei

Acţionarii OMV Petrom au decis miercuri distribuirea de dividende record în valoare de peste 2,3 miliarde lei aferente anului financiar 2022, iar compania anunţă creşterea la aproximativ 6 miliarde lei a investiţiilor pentru anul 2023.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Articole Recomandate

Get it on App Store Get it on Google Play
DC Media Group Audience

Calculator schimb valutar

EUR
Azi 4.9704
Diferența -0.0025
Zi precendentă 4.9729
USD
Azi 4.585
Diferența 0.0101
Zi precendentă 4.5749
Schimb
in
Curs valutar | Actualizat la 25-07-2024
EUR flag1 EUR = 4.9704 RON
USD flag1 USD = 4.5850 RON
GBP flag1 GBP = 5.9171 RON
CHF flag1 CHF = 5.1659 RON
AUD flag1 AUD = 3.0257 RON
DKK flag1 DKK = 0.6662 RON
CAD flag1 CAD = 3.3250 RON
HUF flag1 HUF = 0.0127 RON
JPY flag1 JPY = 0.0297 RON
NOK flag1 NOK = 0.4145 RON
SEK flag1 SEK = 0.4247 RON
XAU flag1 XAU = 355.8616 RON
Monede Crypto
1 BTC = 294768.78RON
1 ETH = 14591.21RON
1 LTC = 317.05RON
1 XRP = 2.79RON
Indicatori financiari
IRCC:
3 luni: 5.86% p.a.
ROBOR:
3 luni: 5.80%
6 luni: 5.87%
12 luni: 5.91%
EURIBOR:
3 luni: -0.4770 %
6 luni: -0.3880 %
12 luni: -0.1270 %
Indici bursieri | Sursa: BVB
IndiceUltima valoareVariatie
BET18715.590.10%
BET-BK3477.07-0.09%
BET-FI60463.05-0.79%
BET-NG1334.86-0.09%
BET-TR40890.940.11%
BET-TRN39776.110.11%
BET-XT1595.42-0.06%
BET-XT-TR3432.75-0.05%
BET-XT-TRN3345.81-0.05%
BETAeRO1057.190.68%
BETPlus2765.330.09%
RTL41155.430.09%

Opinii

Tren deraiat / Foto: Replica Online

Călătoriile cu trenul au devenit sport extrem în România

Căile Ferate din România se mai țin în doar...

Cosmin Marinescu
pexels.com

Comunicate de presa

S-a semnat / FOTO: Freepik

Conducerea AMEPIP a demisionat. Va fi o nouă echipă managerială

Conducerea Agenției pentru Monitorizarea și...

Energie. Foto: Pexels.com
Cireșe / Foto: Freepik

Ministerul Agriculturii prezintă rezultatele acţiunii de control "Cireașa și Căpșuna"

Rezultatele acțiunii de control a Autorității...


POLITICA DE CONFIDENȚIALITATE | POLITICA COOKIES |

Copyright 2024 - Toate drepturile rezervate.
Informațiile BVB sunt destinate exclusiv pentru folosința individuală a utilizatorului final și nu pentru a fi redistribuite, revândute sau folosite în scop comercial.
cloudnxt2
YesMy - smt4.5.3
pixel