Reacția lui Marcel Ciolacu la tăierile de salarii și reducerea săptămânii de lucru

Matei Ion |
Data publicării:
Marcel Ciolacu
Marcel Ciolacu

PSD nu „atentează” nici la neutralitatea și nici la caracterul apolitic al BNR, a transmis, luni, liderul social-democraților, Marcel Ciolacu, într-o scrisoare adresată guvernatorului Băncii Naționale a României, Mugur Isărescu.

”Potrivit legislației în vigoare, Banca Națională a României este o instituție independentă și, din această perspectivă, orice remarcă publică, făcută de orice membru al conducerii BNR, pornește de la premisa că nu are caracter politic, că se bazează pe realități obiective și că reflectă nivelul de profesionalism și decență, specific băncii centrale. În mod real, însă, nu poate exista distincție între afirmațiile personale și cele profesionale, făcute în numele instituției, atunci când e vorba de un specialist al BNR cu notorietate și funcție. Nici în vremuri normale și cu atât mai puțin acum, în criză! Toate declarațiile făcute de oficiali ai BNR produc efecte, indiferent dacă sunt făcute în nume personal sau de la pupitrul oficial”, se arată în scrisoarea lui Marcel Ciolacu.

El spune că opinia recentă a domnului Valentin Lazea – economistul șef al BNR – privind reducerea cu 20% a salariilor, prin diminuarea la 4 zile a săptămânii de lucru, a provocat o reală preocupare în rândul opiniei publice atentă la orice comunicare venită dinspre banca centrală.

Valentin Lazea, de la BNR, propune TĂIERI de salarii și 4 zile de MUNCĂ

„Această preocupare nu putea fi ignorată de Partidul Social Democrat, ca susținător și apărător al oamenilor care-și câștigă existența prin muncă. Postarea făcută de PSD pe una dintre rețelele de socializare evocă și compară atitudini și fapte reale și avertizează că istoria se poate repeta! Nimic mai mult! Situația de acum este comparabilă cu cea din 2009-2010, când domnul Lucian Croitoru era consilierul dumneavoastră și, desemnat premier, a promovat public <soluția> tăierii salariilor, aplicată ulterior de guvernarea Băsescu-Boc, cu aceeași abordare ”de dreapta” ca și cea de acum, Iohannis-Orban. Vă asigur, dle Guvernator, că PSD nu <atentează> nici la neutralitatea și nici la caracterul apolitic al BNR! Iar evidențierea unor avertismente de mare importanță pentru populația țării, fără a le fi schimbat sensul ori alterat conținutul, provenite de la specialiști ai BNR, nu transmite, în niciun caz, vreun mesaj politic similar cu cel postat pe Facebook de către directorul Direcției Stabilitate Financiară a BNR, domnul Eugen Rădulescu. Vă înțeleg preocuparea pentru menținerea BNR în zona neutralității apolitice și vă transmit, dle Guvernator, întreaga mea apreciere pentru eforturile de împlinire deplină a acestui deziderat”, conchide Ciolacu.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Articole Recomandate

Get it on App Store Get it on Google Play
DC Media Group Audience

Calculator schimb valutar

EUR
Azi 4.9716
Diferența 0.0007
Zi precendentă 4.9709
USD
Azi 4.5645
Diferența -0.0025
Zi precendentă 4.567
Schimb
in
Curs valutar | Actualizat la 23-07-2024
EUR flag1 EUR = 4.9716 RON
USD flag1 USD = 4.5645 RON
GBP flag1 GBP = 5.9007 RON
CHF flag1 CHF = 5.1405 RON
AUD flag1 AUD = 3.0415 RON
DKK flag1 DKK = 0.6663 RON
CAD flag1 CAD = 3.3209 RON
HUF flag1 HUF = 0.0128 RON
JPY flag1 JPY = 0.0291 RON
NOK flag1 NOK = 0.4174 RON
SEK flag1 SEK = 0.4279 RON
XAU flag1 XAU = 352.3183 RON
Monede Crypto
1 BTC = 307600.79RON
1 ETH = 15905.27RON
1 LTC = 331.02RON
1 XRP = 2.76RON
Indicatori financiari
IRCC:
3 luni: 5.86% p.a.
ROBOR:
3 luni: 5.80%
6 luni: 5.87%
12 luni: 5.91%
EURIBOR:
3 luni: -0.4770 %
6 luni: -0.3880 %
12 luni: -0.1270 %
Indici bursieri | Sursa: BVB
IndiceUltima valoareVariatie
BET18588.28-0.40%
BET-BK3463.74-0.05%
BET-FI60936.22-0.08%
BET-NG1329.16-0.23%
BET-TR40611.06-0.41%
BET-TRN39504.01-0.41%
BET-XT1587.94-0.27%
BET-XT-TR3416.51-0.28%
BET-XT-TRN3329.99-0.28%
BETAeRO1052.290.42%
BETPlus2747.60-0.36%
RTL40888.70-0.43%

Opinii

Tren deraiat / Foto: Replica Online

Călătoriile cu trenul au devenit sport extrem în România

Căile Ferate din România se mai țin în doar...

Cosmin Marinescu
pexels.com

Comunicate de presa

S-a semnat / FOTO: Freepik

Conducerea AMEPIP a demisionat. Va fi o nouă echipă managerială

Conducerea Agenției pentru Monitorizarea și...

Energie. Foto: Pexels.com
Cireșe / Foto: Freepik

Ministerul Agriculturii prezintă rezultatele acţiunii de control "Cireașa și Căpșuna"

Rezultatele acțiunii de control a Autorității...


POLITICA DE CONFIDENȚIALITATE | POLITICA COOKIES |

Copyright 2024 - Toate drepturile rezervate.
Informațiile BVB sunt destinate exclusiv pentru folosința individuală a utilizatorului final și nu pentru a fi redistribuite, revândute sau folosite în scop comercial.
cloudnxt2
YesMy - smt4.5.3
pixel