Pensiile se plătesc mai devreme luna aceasta. Veste bună înainte de Paști

Delia Gheață |
Data actualizării: | Data publicării:

Ministrul Muncii, Marius Budăi, a făcut anunțul pe pagina sa de Facebook. 

Pensiile se vor plăti în luna aprilie cu patru zile mai devreme, pentru ca beneficiarii să îşi poată face cumpărăturile de Paşte, a anunţat, vineri, ministrul Muncii, Marius Budăi.

"Pensiile se plătesc în această lună cu patru zile mai devreme, adică până la data de 11 aprilie, astfel încât părinţii şi bunicii noştri să aibă timp pentru a-şi face cumpărăturile specifice sărbătorilor pascale", a scris ministrul pe pagina sa de Facebook. 

În același timp, Agenţia Naţională pentru Ocuparea Forţei de Muncă a anunțat că va devansa cu o săptămână plăţile în contul indemnizaţiilor de şomaj în contextul Sărbătorilor Pascale, peste 45.000 de beneficiari urmând să intre în posesia drepturilor băneşti înainte de 16 aprilie 2023, informează ANOFM.

"Programul de achitare a drepturilor acordate în conformitate cu legislaţia specifică sistemului asigurărilor pentru şomaj şi stimularea forţei de muncă, prin Poşta Română, se va devansa cu o săptămână. Astfel, peste 45.000 de beneficiari ai acestor plăţi vor intra în posesia drepturilor băneşti cuvenite înainte de 16 aprilie 2023. Totodată, facem precizarea că devansarea este valabilă şi pentru persoanele care îşi primesc indemnizaţia de şomaj prin virament bancar", subliniază ANOFM.

Citește și Cumpărare de vechime pentru pensie. Senatorii au spus NU. Ce se întâmplă mai departe

Camera Superioară a Parlamentului României a respins propunerea legislativă de prelungire a termenului privind cumpărarea anilor de vechime pentru pensie.

Senatorii puterii au votat împotriva acestei inițiative lansate de USR și care propunea o prelungire cu trei ani a termenului până la care persoanele interesate pot să își cumpere ani de vechime pentru pensie.

Termenul inițial, 31 august 2021, stabilit prin OUG nr. 163/2020, a fost prelungit până în 2023 în Comisia pentru muncă și protecție socială de la Camera Deputaților.

"Este o discriminare față de cei care vor să contribuie cinstit, mai ales mii de români din Diaspora ajunși acum la vârsta la care sunt bunice și bunici și vor să revină acasă pentru a-și crește nepoții, dar le-ar fi greu să se reangajeze la 60 de ani aici și, atunci, noi vrem să le dăm șansa să contribuie ei voluntar din banii agonisiți pentru micile perioade care le lipsesc, până în 2026, de-o dată sau în rate.....

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Articole Recomandate

Get it on App Store Get it on Google Play
DC Media Group Audience

Calculator schimb valutar

EUR
Azi 4.9704
Diferența -0.0025
Zi precendentă 4.9729
USD
Azi 4.585
Diferența 0.0101
Zi precendentă 4.5749
Schimb
in
Curs valutar | Actualizat la 25-07-2024
EUR flag1 EUR = 4.9704 RON
USD flag1 USD = 4.5850 RON
GBP flag1 GBP = 5.9171 RON
CHF flag1 CHF = 5.1659 RON
AUD flag1 AUD = 3.0257 RON
DKK flag1 DKK = 0.6662 RON
CAD flag1 CAD = 3.3250 RON
HUF flag1 HUF = 0.0127 RON
JPY flag1 JPY = 0.0297 RON
NOK flag1 NOK = 0.4145 RON
SEK flag1 SEK = 0.4247 RON
XAU flag1 XAU = 355.8616 RON
Monede Crypto
1 BTC = 294027.57RON
1 ETH = 14564.02RON
1 LTC = 315.95RON
1 XRP = 2.77RON
Indicatori financiari
IRCC:
3 luni: 5.86% p.a.
ROBOR:
3 luni: 5.80%
6 luni: 5.87%
12 luni: 5.91%
EURIBOR:
3 luni: -0.4770 %
6 luni: -0.3880 %
12 luni: -0.1270 %
Indici bursieri | Sursa: BVB
IndiceUltima valoareVariatie
BET18715.590.10%
BET-BK3477.07-0.09%
BET-FI60463.05-0.79%
BET-NG1334.86-0.09%
BET-TR40890.940.11%
BET-TRN39776.110.11%
BET-XT1595.42-0.06%
BET-XT-TR3432.75-0.05%
BET-XT-TRN3345.81-0.05%
BETAeRO1057.190.68%
BETPlus2765.330.09%
RTL41155.430.09%

Opinii

Tren deraiat / Foto: Replica Online

Călătoriile cu trenul au devenit sport extrem în România

Căile Ferate din România se mai țin în doar...

Cosmin Marinescu
pexels.com

Comunicate de presa

S-a semnat / FOTO: Freepik

Conducerea AMEPIP a demisionat. Va fi o nouă echipă managerială

Conducerea Agenției pentru Monitorizarea și...

Energie. Foto: Pexels.com
Cireșe / Foto: Freepik

Ministerul Agriculturii prezintă rezultatele acţiunii de control "Cireașa și Căpșuna"

Rezultatele acțiunii de control a Autorității...


POLITICA DE CONFIDENȚIALITATE | POLITICA COOKIES |

Copyright 2024 - Toate drepturile rezervate.
Informațiile BVB sunt destinate exclusiv pentru folosința individuală a utilizatorului final și nu pentru a fi redistribuite, revândute sau folosite în scop comercial.
cloudnxt2
YesMy - smt4.5.3
pixel