O nouă TAXĂ auto. Ministrul Mediului a prezentat mai multe VARIANTE

poluare_10310200
Ministrul a propus mai multe variante
Ministrul Mediului, Tanczos Barna, a anunțat, într-un interviu pentru Antena 3, că a început discuţii legate de introducerea unei taxe auto, menite să scadă nivelul de poluare.

Oficialul român a arătat că, în prezent, nu există nici o taxă de poluare pentru emisiile de dioxid de carbon. 

"Dacă va exista o nouă taxă, va fi implementată în felul următor. Va fi discutată cu Comisia Europeană şi vom strânge toate know-how-urile (informaţiile) şi toate exemplele pozitive din Uniunea Europeană, astfel încât să nu mai ajungem în situaţia de a avea o taxă ilegală. În Europa există trei ţări care nu au nicio intervenţie pe această problemă, restul de 24 au fel de fel de sisteme în implementare. România trebuie să decidă dacă vrea să facă parte din grupul ţărilor care nu au nicio taxă, sau din grupul de 24 unde se încearcă prin diverse să taxeze poluarea", a declarat Tanczos Barna pentru Antena3.

Întrebat dacă va introduce noua taxă va intra în vigoare în cursul acestui an, ministrul Mediului a spus că va exista o consultare publică, va analiza variantele din UE şi va lua decizia împreună cu societatea civilă, Guvernul si ministerul Mediului.

"Dacă astăzi eu v-aş spune că introduc o anumită taxă, aş face greşeala pe care au făcut-o ceilalţi minştri, care au introdus o taxă, s-a pierdut la Curtea Europeană de Justiţie şi s-au dat banii înapoi. Dacă va exista o taxă pe mediu, naţională sau locală, trebuie să fie sigură din punct de vedere juridic şi să aibă efecte suficiente.

Citește și Telekom se pregătește de VÂNZARE! Află TOT

Vom demara discuţii inclusiv cu producătorii auto, inclusiv cu comercianţii auto, pentru că nu putem să bulversăm piaţa, dar România trebuie să decida, DA sau NU", a spus ministrul Mediului, oferind și câteva variante ale viitoarei taxe auto

"Variantele posibile sunt: impozit local diferenţiat, rovignietă, emisiile stabilite de producătorul auto în funcţie de motor. Măsura trebuie să ducă la reducerea poluării. Obiectivul este scăparea de infrigement şi reducerea poluării în marile oraşe. În acest an vom avea consultare publică, discuţii cu Comisia Europeană pentru legislaţie şi prezentarea unor variante Guvernului", a spus ministrul. 

Articole recomandate Vezi toate articolele
x close