Maroc, un magnet pentru producătorii chinezi de baterii

casablanca_23296700
Casablanca / FOTO: Wikipedia
Compania chineză Gotion High Tech va construi prima gigafabrică de baterii pentru vehicule electrice din Maroc, la un cost total de 12,8 miliarde de dirhami (1,3 miliarde de dolari), a anunțat joi guvernul marocan.

Gotion High Tech este cea mai recentă companie care a investit în producția de baterii pentru vehicule electrice din Maroc, care încearcă să își adapteze sectorul auto în plină ascensiune la cererea în creștere pentru vehicule electrice.

Guvernul marocanului și Gotion High Tech au semnat un acord de investiții pentru respectiva întreprindere, care va avea o capacitate inițială de 20 de gigawați pe oră (GWh), a anunțat biroul primului ministru într-un comunicat.

Gotion High Tech intenționează să crească capacitatea centralei la 100 GWh, cu o investiție finală care s-ar putea ridica la 6,5 ​​miliarde de dolari, potrivit Biroului Primului Ministru.

Locația geografică a Marocului, aproape de Europa, acordurile sale de liber schimb cu principalele piețe din UE și SUA și industria auto existentă îl fac atractiv pentru producătorii chinezi de baterii pentru vehicule electrice.

În mai, producătorii chinezi de baterii auto Hailiang și Shinzoom au anunțat planuri de a înființa două fabrici separate în apropiere de Tanger, care să producă ingrediente cheie pentru bateriile pentru vehicule electrice: cupru și, respectiv, anozi.

Cu o lună mai devreme, guvernul marocan a dat undă verde producătorului chinez de baterii electrice BTR New Material Group pentru a construi o fabrică lângă Tanger pentru a produce catozi.

Un alt producător chinez, CNGR Advanced Material, este de așteptat să construiască o fabrică de catozi în Jorf Lasfar, la 100 km sud de Casablanca, unde guvernul a alocat 283 de hectare pentru industria bateriilor electrice.

Sectorul auto conduce exporturile industriale ale Marocului cu 14 miliarde de dolari în 2023, o creștere de 27% față de anul precedent.

Marocul găzduiește fabrici de producție ale producătorilor auto Stellantis și Renault, cu o capacitate de producție anuală combinată de 700.000 de mașini, precum și un grup de furnizori locali.

Articole recomandate Vezi toate articolele
x close