IREAL! Ce beneficii au deținuții din Ucraina. Pot plăti cu vouchere

Antonia Popescu |
Data publicării:
Ucraina a instalat un nou LOCKDOWN foarte STRICT
Ucraina a instalat un nou LOCKDOWN foarte STRICT

Ucrainenii aflaţi în arest preventiv pot cumpăra vouchere în valoare de 72 de dolari pe zi, cu care beneficiază de condiţii mai bune de detenţie, cum ar fi aer condiţionat sau cuptor cu microunde, transmite Reuters marţi.

Voucherele nu trebuie să fie pe numele deţinutului care le foloseşte şi pot fi achiziţionate de pe site-ul de internet al ministerului justiţiei de la Kiev. Costul este de maximum 72 de dolari pe zi, pentru celulele din capitală, şi mai mic în alte regiuni din Ucraina.

Măsura extinde un program lansat în mai, prin care arestaţii pot plăti pentru celule mai bune. Cu ajutorul voucherelor, se facilitează depunerea cererilor pentru mutare în condiţii de confort sporit.

Bărbat ARESTAT, după ce și-a luat un Lamborghini cu ajutoarele de stat pentru Covid

Ministrul justiţiei, Denis Maliuska, a declarat agenţiei Reuters că voucherele pot fi cumpărate de deţinuţi, pentru utilizare reală, dar şi în glumă, pe post de cadouri pentru oficialii suspectaţi de corupţie. 'Nu ne aşteptăm ca majoritatea acestor certificate să fie utilizate de persoane închise în aresturi preventive reale', a spus el într-un interviu, arătând că 'sunt mai mult (...) pentru cei care vor să irite pe cineva, de exemplu un fost sau actual oficial sau pur şi simplu un om de afaceri care recurge la scheme gri sau negre de evaziune fiscală'.

Lidera organizaţiei Amnesty International din Ucraina, Oksana Pokalciuk, a contestat programul de vouchere, susţinând că justiţia nu trebuie 'comercializată'. 'Autorităţile sunt obligate să asigure drepturile omului pentru toţi şi pentru fiecare, indiferent dacă o persoană poate plăti astfel de servicii sau nu', a argumentat ea.

Maliuska apreciază însă că astfel de critici sunt greşite: 'Există un minimum de bază asigurat gratuit de stat pentru toţi cetăţenii ucraineni (...) Însă există şi lucruri peste acest nivel care nu pot fi asigurate de stat (...) iar o persoană trebuie să le acopere pe cheltuiala sa'.

Un raport guvernamental american din 2019 descrie condiţiile din aresturile şi închisorile ucrainene drept 'proaste (...) şi uneori prezentând o ameninţare gravă la adresa vieţii şi sănătăţii deţinuţilor'.

Cu fondurile din schema de plată începută în mai s-au renovat deja trei celule obişnuite din centrul de arest preventiv din Kiev. 'Aici existau ciuperci. Toaleta nu era deloc comodă. În celulă era întuneric. Slavă Domnului, administraţia a renovat. E o plăcere pentru un deţinut să folosească baia', spune Danil, unul din arestaţi.

Săptămâna trecută, în primele ore de la lansare, s-au cumpărat patru vouchere. Ministerul justiţiei ar putea oferi şi tichete-cadou pentru cei care vor să se distreze petrecând o noapte în arest, a anunţat ministrul, precizând însă că mai sunt necesare măsuri pentru garantarea securităţii oaspeţilor în astfel de cazuri.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Articole Recomandate

Get it on App Store Get it on Google Play

Calculator schimb valutar

EUR
Azi 5.0538
Diferența 0.0016
Zi precendentă 5.0522
USD
Azi 4.3571
Diferența 0.0070
Zi precendentă 4.3501
Schimb
in
EUR flag1 EUR = 5.0538 RON
USD flag1 USD = 4.3571 RON
GBP flag1 GBP = 5.9296 RON
CHF flag1 CHF = 5.3999 RON
AUD flag1 AUD = 2.8299 RON
DKK flag1 DKK = 0.6774 RON
CAD flag1 CAD = 3.1735 RON
HUF flag1 HUF = 0.0126 RON
JPY flag1 JPY = 0.0299 RON
NOK flag1 NOK = 0.4297 RON
SEK flag1 SEK = 0.4572 RON
XAU flag1 XAU = 465.6019 RON
Monede Crypto
1 BTC = 466864.92RON
1 ETH = 10584.01RON
1 LTC = 368.04RON
1 XRP = 9.55RON
Indicatori financiari
IRCC:
3 luni: Error% p.a.
ROBOR:
3 luni: 5.93%
6 luni: 5.97%
12 luni: 5.99%
EURIBOR:
3 luni: -0.4770 %
6 luni: -0.3880 %
12 luni: -0.1270 %
Indici bursieri | Sursa: BVB
IndiceUltima valoareVariatie
BET18562.85-0.25%
BET-BK3496.800.03%
BET-EF1010.82-0.34%
BET-FI60733.32-0.41%
BET-NG1345.880.04%
BET-TR42855.29-0.25%
BET-TRN41457.22-0.25%
BET-XT1582.48-0.22%
BET-XT-TR3577.28-0.22%
BET-XT-TRN3469.40-0.22%
BETAeRO863.98-0.50%
BETPlus2725.55-0.23%
RTL41253.44-0.25%

Opinii

Oameni pe strada

Harta sărăciei și a bogăției în Europa: Ce loc ocupă România - Analiză

Luxemburg și Irlanda se află în fruntea...

Adrian Negrescu / Foto: Agerpres
Donald Trump și Elon Musk

POLITICA DE CONFIDENȚIALITATE | POLITICA COOKIES |

Copyright 2025 - Toate drepturile rezervate.
Informațiile BVB sunt destinate exclusiv pentru folosința individuală a utilizatorului final și nu pentru a fi redistribuite, revândute sau folosite în scop comercial.
pixel