Huawei renunță la un brand! Importantă schimbare de strategie

Mara Ivan |
Data publicării:
Firma chineză ar putea obține 15 miliarde de dolari
Firma chineză ar putea obține 15 miliarde de dolari

Gigantul tehnologic chinez Huawei Technologies Co Ltd intenţionează să vândă subsidiara sa de smartphone-uri Honor, un brand dezvoltat pe nişa low cost, unui consorţiu condus de Digital China şi autorităţile din Shenzhen, într-o tranzacţie evaluată la 100 de miliarde de yuani (15,2 miliarde de dolari), au declarat pentru Reuters surse care au dorit să-şi păstreze anonimatul.

Huawei îşi resetează priorităţile, pe fondul sporirii impactului presiunilor SUA, şi se va concentra mai degrabă pe telefoanele din segmentul superior decât pe brandul Honor, destinat tinerilor şi celor cu venituri mai reduse, susţin sursele.

În urma tranzacţiei, care ar putea fi anunţată duminică, Huawei va vinde toate activele subsidiarei, inclusiv brandul, facilităţile de cercetare-dezvoltare şi o afacere de gestionare a lanţului de aprovizionare, susţin sursele.

Digital China, principalul distribuitor al telefoanelor Honor, va deveni acţionarul principal şi va finanţa tranzacţia prin credite bancare. După vânzare, Honor intenţionează să păstreze majoritatea funcţiilor de conducere şi forţa sa de muncă de 7.000 de persoane şi să se listeze în următorii trei ani, adaugă sursele.

Honor vinde smartphone-uri prin propriile sale site-uri şi prin intermediul comercianţilor din China, unde concurează cu Xiaomi, Oppo şi Vivo pe piaţa telefoanelor destinate tinerilor şi celor cu venituri mai reduse. De asemenea, compania îşi vinde telefoanele în sud-estul Asiei şi în Europa.

Citește și Samsung se GRĂBEȘTE! Galaxy S depășește Huawei

Telefoanele brandului Honor au reprezentat 26% din cele 51,7 milioane de dispozitive livrate de Huawei în trimestrul trei din 2020, arată datele firmei de cercetare a pieţei Canalys. Honor produce şi laptopuri, tablete, televizoare smart şi accesorii electronice. Reprezentanţii Huawei, Digital China şi Xiaomi nu au răspuns imediat solicitărilor de a comenta informaţiile.

În ultimii doi ani, compania chineză s-a aflat în vizorul autorităţilor americane, îngrijorate de posibilitatea ca serviciile de informaţii chineze să utilizeze echipamentele Huawei pentru spionaj. Statele Unite au făcut apel la numeroase ţări să nu folosească infrastructura Huawei pentru dezvoltarea noii reţele telefonice 5G. Huawei a dezminţit că ar spiona pentru China. Huawei este cel mai mare producător mondial de echipamente pentru reţele de telecomunicaţii şi al doilea producător de smartphone-uri, în funcţie de volum. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Articole Recomandate

Get it on App Store Get it on Google Play
DC Media Group Audience

Calculator schimb valutar

EUR
Azi 4.9737
Diferența -0.0012
Zi precendentă 4.9749
USD
Azi 4.5689
Diferența -0.0184
Zi precendentă 4.5873
Schimb
in
Curs valutar | Actualizat la 13-07-2024
EUR flag1 EUR = 4.9737 RON
USD flag1 USD = 4.5689 RON
GBP flag1 GBP = 5.9158 RON
CHF flag1 CHF = 5.0989 RON
AUD flag1 AUD = 3.0952 RON
DKK flag1 DKK = 0.6666 RON
CAD flag1 CAD = 3.3553 RON
HUF flag1 HUF = 0.0127 RON
JPY flag1 JPY = 0.0287 RON
NOK flag1 NOK = 0.4267 RON
SEK flag1 SEK = 0.4334 RON
XAU flag1 XAU = 353.2067 RON
Monede Crypto
1 BTC = 267976.36RON
1 ETH = 14411.09RON
1 LTC = 318.04RON
1 XRP = 2.46RON
Indicatori financiari
IRCC:
3 luni: 5.86% p.a.
ROBOR:
3 luni: 5.81%
6 luni: 5.87%
12 luni: 5.91%
EURIBOR:
3 luni: -0.4770 %
6 luni: -0.3880 %
12 luni: -0.1270 %
Indici bursieri | Sursa: BVB
IndiceUltima valoareVariatie
BET18507.05-0.03%
BET-BK3448.870.08%
BET-FI59755.170.41%
BET-NG1322.390.08%
BET-TR40438.01-0.04%
BET-TRN39335.32-0.04%
BET-XT1578.890.01%
BET-XT-TR3397.400.01%
BET-XT-TRN3311.340.01%
BETAeRO1060.18-0.03%
BETPlus2737.17-0.06%
RTL40695.58-0.03%

Comunicate de presa

Energie. Foto: Pexels.com
Cireșe / Foto: Freepik

Ministerul Agriculturii prezintă rezultatele acţiunii de control "Cireașa și Căpșuna"

Rezultatele acțiunii de control a Autorității...

APIA, noi plăţi către fermieri

Informaţii oficiale de la Agenția de Plăți și...


POLITICA DE CONFIDENȚIALITATE | POLITICA COOKIES |

Copyright 2024 - Toate drepturile rezervate.
Informațiile BVB sunt destinate exclusiv pentru folosința individuală a utilizatorului final și nu pentru a fi redistribuite, revândute sau folosite în scop comercial.
cloudnxt2
YesMy - smt4.5.3
pixel