COVID-19. Italia își plânge morții. Număr uriaș de decese

Mara Ivan |
Data publicării:
Al doilea val al pandemiei, la fel de necrutător ca primul
Al doilea val al pandemiei, la fel de necrutător ca primul

Italia a raportat marţi 853 de decese asociate COVID-19, în creştere faţă de 630 în urmă cu o zi şi cel mai grav bilanţ înregistrat după data de 28 martie, transmite Reuters.

Potrivit Ministerului Sănătăţii, numărul de cazuri noi de infectare cu coronavirus a fost de 23.232 (din 188.659 de teste), comparativ cu 22.930 luni (din 148.945 de teste).

Italia, prima ţară occidentală grav lovită de pandemie, a raportat până acum 51.306 decese din 1,455 milioane de infectări cu SARS-CoV-2.

Deşi numărul de decese a fost cel mai ridicat din Europa în ultimele zile, rata de creştere a spitalizărilor şi de internare la terapie intensivă a scăzut.

Marţi, în spitale se aflau 34.577 de pacienţi cu COVID-19, în scădere cu 120 faţă de ziua anterioară, când se înregistrase o creştere de 418 internări.

La terapie intensivă sunt 3.816 pacienţi, cu şase mai mulţi decât luni.În prima jumătate a lunii, numărul de internări creştea cu circa 1.000 pe zi, iar cel al pacienţilor la terapie intensivă cu aproximativ 100 în 24 de ore.

Citește și Codul rutier. Ciudățenii știute de puțini șoferi

Regiunea nordică Lombardia, cu capitala financiară Milano, rămâne cea mai afectată, marţi raportând 4.886 de cazuri noi de contaminare.

Regiunea centrală Lazio, din jurul Romei, cu o populaţie mai redusă numeric, a înregistrat al doilea cel mai ridicat bilanţ al zilei, cu 2.509 de infectări.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Articole Recomandate

Get it on App Store Get it on Google Play
DC Media Group Audience

Calculator schimb valutar

EUR
Azi 4.9655
Diferența -0.0045
Zi precendentă 4.97
USD
Azi 4.5555
Diferența 0.0005
Zi precendentă 4.555
Schimb
in
Curs valutar | Actualizat la 16-07-2024
EUR flag1 EUR = 4.9655 RON
USD flag1 USD = 4.5555 RON
GBP flag1 GBP = 5.9096 RON
CHF flag1 CHF = 5.0873 RON
AUD flag1 AUD = 3.0731 RON
DKK flag1 DKK = 0.6655 RON
CAD flag1 CAD = 3.3308 RON
HUF flag1 HUF = 0.0127 RON
JPY flag1 JPY = 0.0288 RON
NOK flag1 NOK = 0.4210 RON
SEK flag1 SEK = 0.4295 RON
XAU flag1 XAU = 357.7186 RON
Monede Crypto
1 BTC = 290518.17RON
1 ETH = 15584.96RON
1 LTC = 326.54RON
1 XRP = 2.49RON
Indicatori financiari
IRCC:
3 luni: 5.86% p.a.
ROBOR:
3 luni: 5.81%
6 luni: 5.87%
12 luni: 5.91%
EURIBOR:
3 luni: -0.4770 %
6 luni: -0.3880 %
12 luni: -0.1270 %
Indici bursieri | Sursa: BVB
IndiceUltima valoareVariatie
BET18591.440.24%
BET-BK3456.740.10%
BET-FI60588.011.33%
BET-NG1332.850.42%
BET-TR40622.430.25%
BET-TRN39514.710.25%
BET-XT1586.000.29%
BET-XT-TR3412.670.29%
BET-XT-TRN3326.230.29%
BETAeRO1058.61-0.04%
BETPlus2749.010.25%
RTL40893.870.28%

Comunicate de presa

Energie. Foto: Pexels.com
Cireșe / Foto: Freepik

Ministerul Agriculturii prezintă rezultatele acţiunii de control "Cireașa și Căpșuna"

Rezultatele acțiunii de control a Autorității...

APIA, noi plăţi către fermieri

Informaţii oficiale de la Agenția de Plăți și...


POLITICA DE CONFIDENȚIALITATE | POLITICA COOKIES |

Copyright 2024 - Toate drepturile rezervate.
Informațiile BVB sunt destinate exclusiv pentru folosința individuală a utilizatorului final și nu pentru a fi redistribuite, revândute sau folosite în scop comercial.
cloudnxt2
YesMy - smt4.5.3
pixel