China simulează un război, SUA trimit mesaje și avertismente

DCBusiness Team |
Data actualizării: | Data publicării:
China face paradă de forță, SUA trimit avertismente
China face paradă de forță, SUA trimit avertismente

China a simulat duminică lovituri împotriva unor "ținte-cheie" din Taiwan, în a doua zi a unui exercițiu de "încercuire totală" programat până luni și prezentat de Beijing ca un "avertisment serios" pentru autoritățile insulare după întâlnirea acestuia  cu un înalt oficial american. SUA îndeamnă la reținere.

Denumită "Joint Sword", operațiunea a fost denunțată cu fermitate de Taiwan, iar Statele Unite au cerut Beijingului să dea dovadă de "reținere" și să păstreze "deschise" canalele de comunicare cu China.

Manevrele au fost lansate după ce președintele taiwanez Tsai Ing-wen s-a întâlnit miercuri, în California, cu președintele Camerei Reprezentanților, Kevin McCarthy, întrevedere la care Beijingul a promis că va răspunde cu măsuri "ferme și energice".

Ele vizează să stabilească capacitatea Chinei de a "prelua controlul asupra mării, spațiului aerian și informațiilor (...) pentru a crea o descurajare și o încercuire totală" a Taiwanului, potrivit televiziunii de stat din China.

Duminică, Ministerul Apărării din Taiwan a detectat nouă nave de război și 58 de avioane chineze în jurul insulei, după ce cu o zi înainte a reperat tot atâtea nave și 71 de avioane.

Acesta a declarat că monitorizează mișcările armatei chineze prin intermediul unui "sistem comun de informații și recunoaștere", precizând că avioane de luptă și bombardiere se numără printre avioanele zburătoare detectate la ora locală 12.00 (04.00 GMT).

Tot duminică, armata chineză a simulat "lovituri de precizie" împotriva unor "ținte cheie de pe insula Taiwan și din apele înconjurătoare", implicând zeci de avioane și trupe terestre, potrivit televiziunii de stat.

Youtube video image

Beijingul a precizat că în aceste manevre, care ar trebui să dureze până luni, sunt folosite distrugătoare, nave de rachete rapide, avioane de luptă, avioane-cisternă și blocatoare.

Pe acest fundal, Statele Unite au cerut Chinei să dea dovadă de reţinere, subliniind că Washingtonul este pregătit să îşi îndeplinească angajamentele de securitate în Asia. 

"Canalele noastre de comunicare cu Republica Populară Chineză rămân deschise şi am făcut întotdeauna apel la reţinere şi la a nu se modifica statu-quoul", a declarat un purtător de cuvânt al Departamentului de Stat.

"Suntem încrezători în faptul că avem resurse şi capacităţi suficiente în regiune pentru a asigura pacea şi stabilitatea", a mai spus purtătorul de cuvânt, adăugând că SUA monitorizează "îndeaproape acţiunile Chinei".

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Articole Recomandate

Get it on App Store Get it on Google Play
DC Media Group Audience

Calculator schimb valutar

EUR
Azi 4.9704
Diferența -0.0025
Zi precendentă 4.9729
USD
Azi 4.585
Diferența 0.0101
Zi precendentă 4.5749
Schimb
in
Curs valutar | Actualizat la 25-07-2024
EUR flag1 EUR = 4.9690 RON
USD flag1 USD = 4.5785 RON
GBP flag1 GBP = 5.9000 RON
CHF flag1 CHF = 5.2094 RON
AUD flag1 AUD = 2.9881 RON
DKK flag1 DKK = 0.6658 RON
CAD flag1 CAD = 3.3092 RON
HUF flag1 HUF = 0.0126 RON
JPY flag1 JPY = 0.0300 RON
NOK flag1 NOK = 0.4115 RON
SEK flag1 SEK = 0.4225 RON
XAU flag1 XAU = 349.4549 RON
Monede Crypto
1 BTC = 293274.12RON
1 ETH = 14471.68RON
1 LTC = 313.72RON
1 XRP = 2.75RON
Indicatori financiari
IRCC:
3 luni: 5.86% p.a.
ROBOR:
3 luni: 5.80%
6 luni: 5.86%
12 luni: 5.91%
EURIBOR:
3 luni: -0.4770 %
6 luni: -0.3880 %
12 luni: -0.1270 %
Indici bursieri | Sursa: BVB
IndiceUltima valoareVariatie
BET18593.74-0.65%
BET-BK3454.36-0.65%
BET-FI60487.460.04%
BET-NG1327.64-0.54%
BET-TR40624.61-0.65%
BET-TRN39517.05-0.65%
BET-XT1585.73-0.61%
BET-XT-TR3411.87-0.61%
BET-XT-TRN3325.46-0.61%
BETAeRO1050.07-0.67%
BETPlus2747.04-0.66%
RTL40889.70-0.65%

Opinii

Tren deraiat / Foto: Replica Online

Călătoriile cu trenul au devenit sport extrem în România

Căile Ferate din România se mai țin în doar...

Cosmin Marinescu
pexels.com

POLITICA DE CONFIDENȚIALITATE | POLITICA COOKIES |

Copyright 2024 - Toate drepturile rezervate.
Informațiile BVB sunt destinate exclusiv pentru folosința individuală a utilizatorului final și nu pentru a fi redistribuite, revândute sau folosite în scop comercial.
cloudnxt2
YesMy - smt4.5.3
pixel