Bursa de la Bucureşti a câştigat, în această săptămână, 6,2 miliarde de lei la capitalizare

Antonia Popescu |
Data publicării:
Bursa de Valori București
Bursa de Valori București

Bursa de Valori Bucureşti (BVB) a câştigat 6,2 miliarde de lei la capitalizare, respectiv 3,16%, în această săptămână, iar valoarea tranzacţiilor cu acţiuni a scăzut cu 20,48%, în comparaţie cu săptămâna anterioară.

Potrivit datelor publicate de BVB, consultate de AGERPRES, capitalizarea bursieră a ajuns la 204,016 miliarde de lei, în perioada 27 - 31 martie 2023, în urcare de la 197,759 miliarde de lei, în perioada 20 - 24 martie 2023.

Tranzacţiile cu acţiuni au generat un rulaj de 203,901 milioane de lei, în scădere faţă de 256,430 milioane de lei, în săptămâna anterioară.

Cea mai bună zi de tranzacţionare la BVB a fost miercuri, 29 martie, când s-a înregistrat un rulaj de 92,018 milioane de lei, iar cea mai slabă zi, vineri, 31 martie, cu o valoare a tranzacţiilor de 20,010 milioane de lei.

Indicele principal al Bursei de Valori Bucureşti - BET - a închis săptămâna la 12.111,50 puncte.

Acţiunile Fondului Proprietatea au fost cele mai lichide titluri pe segmentul principal al BVB, cu tranzacţii de 59,334 milioane de lei şi o scădere a preţului cu 0,71%.

În topul tranzacţiilor se mai află titlurile Turism Felix, cu tranzacţii de 44,571 milioane de lei (0,67%) şi OMV Petrom - cu 25,257 milioane de lei (0,11%).

Cele mai importante creşteri ale cotaţiilor au fost înregistrate de acţiunile Comelf (+10,53%), Aquila Part Prod Com (+8,18%) şi Erste Group Bank AG (+7,80%).

La polul opus, scăderi importante au fost consemnate de acţiunile Romcab, cu un declin de 11,43%, urmate de cele ale Altur (-9,91%) şi ale societăţii Turism, Hoteluri, Restaurante Marea Neagră (-3,67%).

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Articole Recomandate

Get it on App Store Get it on Google Play
DC Media Group Audience

Calculator schimb valutar

EUR
Azi 4.9704
Diferența -0.0025
Zi precendentă 4.9729
USD
Azi 4.585
Diferența 0.0101
Zi precendentă 4.5749
Schimb
in
Curs valutar | Actualizat la 25-07-2024
EUR flag1 EUR = 4.9704 RON
USD flag1 USD = 4.5850 RON
GBP flag1 GBP = 5.9171 RON
CHF flag1 CHF = 5.1659 RON
AUD flag1 AUD = 3.0257 RON
DKK flag1 DKK = 0.6662 RON
CAD flag1 CAD = 3.3250 RON
HUF flag1 HUF = 0.0127 RON
JPY flag1 JPY = 0.0297 RON
NOK flag1 NOK = 0.4145 RON
SEK flag1 SEK = 0.4247 RON
XAU flag1 XAU = 355.8616 RON
Monede Crypto
1 BTC = 294159.48RON
1 ETH = 14558.61RON
1 LTC = 315.59RON
1 XRP = 2.77RON
Indicatori financiari
IRCC:
3 luni: 5.86% p.a.
ROBOR:
3 luni: 5.80%
6 luni: 5.87%
12 luni: 5.91%
EURIBOR:
3 luni: -0.4770 %
6 luni: -0.3880 %
12 luni: -0.1270 %
Indici bursieri | Sursa: BVB
IndiceUltima valoareVariatie
BET18715.590.10%
BET-BK3477.07-0.09%
BET-FI60463.05-0.79%
BET-NG1334.86-0.09%
BET-TR40890.940.11%
BET-TRN39776.110.11%
BET-XT1595.42-0.06%
BET-XT-TR3432.75-0.05%
BET-XT-TRN3345.81-0.05%
BETAeRO1057.190.68%
BETPlus2765.330.09%
RTL41155.430.09%

Opinii

Tren deraiat / Foto: Replica Online

Călătoriile cu trenul au devenit sport extrem în România

Căile Ferate din România se mai țin în doar...

Cosmin Marinescu
pexels.com

Comunicate de presa

S-a semnat / FOTO: Freepik

Conducerea AMEPIP a demisionat. Va fi o nouă echipă managerială

Conducerea Agenției pentru Monitorizarea și...

Energie. Foto: Pexels.com
Cireșe / Foto: Freepik

Ministerul Agriculturii prezintă rezultatele acţiunii de control "Cireașa și Căpșuna"

Rezultatele acțiunii de control a Autorității...


POLITICA DE CONFIDENȚIALITATE | POLITICA COOKIES |

Copyright 2024 - Toate drepturile rezervate.
Informațiile BVB sunt destinate exclusiv pentru folosința individuală a utilizatorului final și nu pentru a fi redistribuite, revândute sau folosite în scop comercial.
cloudnxt2
YesMy - smt4.5.3
pixel