Bombardier rus deasupra Mării Negre. Ce a făcut VIDEO

tu_22m_32461300
Care a fost adevărata misiune, se poate doar bănui
Este vorba despre două bombardiere supersonice Tu-22M3 care, potrivit informațiilor apărute în presa de la Moscova, care a publicat, de altfel, pe site-urile lor de internet, și înregistrarea video a misiunii, ar fi survolat apele neutre din Marea Neagră.

Este de la sine înțeles că, într-o Rusie unde presa este ținută sub pacuc, nu se poate vorbi despre o scurgere de informații. Cu siguranță, filmulețul a fost pus la dispoziția redacțiilor de cine trebuie și, firește, cu textul aferent. Altfel spus, în spatele cuvintele se ascunde, cu siguranță, altceva.

În ultimă instanță, filmulețele cu misiuni de rutină ale aviației militare a Rusiei nu reprezintă ceva obișnuit. Cu siguranță este o încercare de a convinge opinia publică de pretutindeni că rușii nu au intenții ostile.

Citește și Avionul de luptă Su-57, mândria rușilor, e doar de decor

Oricum, în comunicatul Ministerului rus al Apărării se precizează că piloții bombardierelor Tu-22M3 au executat un zbor planificat, în cadrul căruia s-au parcurs circa 4.500 de kilometri. În total, echipajele celor două avioane s-au aflat în aer mai bine de cinci ore.

Articole recomandate Vezi toate articolele
x close