Ancheta UE împotriva subvențiilor a redus vânzările companiilor auto chineze

DCBusiness Team |
Data publicării:
Fabrică auto / FOTO: Freepik
Fabrică auto / FOTO: Freepik

Cu ceva timp înainte de a impune noi taxe pentru importurile auto din China, UE a deschis o anchetă care vizează subvențiile guvernului de la Beijing pentru această industrie, lucru care i-a făcut pe producători să se răzgândească în această privință.

Ancheta pornită de UE împotriva subvențiilor guvernului chinez asupra industriei auto locale, care invadează piețele blocului comunitar, a estompat vânzările de vehicule electrice ale firmelor chinezești și a afectat încrederea acestora în investițiile în Europa, se arată într-un sondaj realizat miercuri în rândul companiilor chineze de vehicule electrice.

Aproximativ 82% dintre firmele din lanțul de producători de vehicule electrice au declarat că investigația privind subvențiile le-a erodat încrederea în investițiile în Europa în viitorul apropiat, se arată în sondajul realizat de Camera de Comerț a Chinei în UE și de Serviciul de informații economice din China.

Un total de 73% dintre respondenți au raportat o scădere a vânzărilor pe piața europeană din cauza anchetei.

O majoritate clară a companiilor a declarat că colaborarea cu partenerii europeni, cum ar fi distribuitorii și companiile de leasing, a fost întârziată sau redusă, și că ancheta UE a afectat imaginea mărcilor lor în Europa, făcând mai dificilă atragerea de talente europene de top.

Comisia Europeană a declarat săptămâna trecută că intenționează să impună taxe suplimentare de până la 38,1% producătorilor chinezi, precum BYD, Geely și SAIC, precum și automobilelor fabricate în China de Tesla și de alți producători auto occidentali.

Producătorii chinezi de automobile au îndemnat Beijingul să majoreze tarifele la mașinile europene importate pe benzină, ca represalii, a declarat miercuri Global Times, ziarul susținut de stat.

Cu toate acestea, sondajul a arătat că producătorii chinezi de vehicule electrice au rămas angajați în privința exporturilor din Europa, considerând-o o piață strategică cheie, majoritatea plănuind să înființeze fabrici în Europa în următorii cinci ani.

"Deși creșterea localizării în Europa rămâne un obiectiv strategic pe termen lung pentru aceste companii, acțiunile UE au diminuat în mod clar entuziasmul pentru astfel de eforturi", se arată în raport.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Articole Recomandate

Get it on App Store Get it on Google Play
DC Media Group Audience

Calculator schimb valutar

EUR
Azi 4.9709
Diferența 0.0017
Zi precendentă 4.9692
USD
Azi 4.567
Diferența 0.0202
Zi precendentă 4.5468
Schimb
in
Curs valutar | Actualizat la 21-07-2024
EUR flag1 EUR = 4.9709 RON
USD flag1 USD = 4.5670 RON
GBP flag1 GBP = 5.8970 RON
CHF flag1 CHF = 5.1374 RON
AUD flag1 AUD = 3.0560 RON
DKK flag1 DKK = 0.6663 RON
CAD flag1 CAD = 3.3295 RON
HUF flag1 HUF = 0.0127 RON
JPY flag1 JPY = 0.0290 RON
NOK flag1 NOK = 0.4199 RON
SEK flag1 SEK = 0.4279 RON
XAU flag1 XAU = 354.6908 RON
Monede Crypto
1 BTC = 305960.50RON
1 ETH = 16000.12RON
1 LTC = 335.22RON
1 XRP = 2.66RON
Indicatori financiari
IRCC:
3 luni: 5.86% p.a.
ROBOR:
3 luni: 5.81%
6 luni: 5.87%
12 luni: 5.91%
EURIBOR:
3 luni: -0.4770 %
6 luni: -0.3880 %
12 luni: -0.1270 %
Indici bursieri | Sursa: BVB
IndiceUltima valoareVariatie
BET18662.07-0.47%
BET-BK3465.59-0.48%
BET-FI60983.24-0.58%
BET-NG1332.27-0.14%
BET-TR40776.67-0.47%
BET-TRN39664.75-0.47%
BET-XT1592.20-0.48%
BET-XT-TR3425.99-0.48%
BET-XT-TRN3339.21-0.48%
BETAeRO1047.87-0.69%
BETPlus2757.43-0.46%
RTL41064.51-0.47%

Opinii

Tren deraiat / Foto: Replica Online

Călătoriile cu trenul au devenit sport extrem în România

Căile Ferate din România se mai țin în doar...

Cosmin Marinescu
pexels.com

Comunicate de presa

Mașini

O nouă etapă de înscrieri în Programul Rabla Plus 2024

Începând de luni, 22 iulie 2024, ora 10:00,...

S-a semnat / FOTO: Freepik

Conducerea AMEPIP a demisionat. Va fi o nouă echipă managerială

Conducerea Agenției pentru Monitorizarea și...

Energie. Foto: Pexels.com

POLITICA DE CONFIDENȚIALITATE | POLITICA COOKIES |

Copyright 2024 - Toate drepturile rezervate.
Informațiile BVB sunt destinate exclusiv pentru folosința individuală a utilizatorului final și nu pentru a fi redistribuite, revândute sau folosite în scop comercial.
cloudnxt2
YesMy - smt4.5.3
pixel