DCBusiness Articole recomandate Muzinich & Co lansează un nou fond de credit privat în Europa

Muzinich & Co lansează un nou fond de credit privat în Europa

Businessman / FOTO: Freepik
Muzinich & Co, administrator global de credite publice și private, a anunțat lansarea fondului Muzinich European Private Credit ELTIF, SICAV, S.A., un vehicul de investiții care valorifică expertiza companiei pe piețele de credit privat.

Un portofoliu diversificat pentru companiile medii

Fondul își propune să creeze un portofoliu diversificat, format din aproximativ 50 de investiții sub formă de împrumuturi directe senior-secured, acordate companiilor de dimensiuni medii. Accentul va fi pus pe afacerile care oferă produse și servicii de calitate și care joacă un rol esențial în economia locală.

Oportunități pentru investitorii individuali

Creat pentru investitorii individuali, fondul vizează distribuirea unui venit atractiv pe termen lung. Acesta respectă noua reglementare ELTIF, intrată în vigoare în 2024, care are ca obiectiv extinderea accesului investitorilor la active private și stimularea economiei reale.

Flexibilitate și acces la lichiditate

Fondul funcționează ca un vehicul cu capital variabil (evergreen), oferind investitorilor ferestre lunare de lichiditate, fără o perioadă minimă de deținere a activelor. Mai exact, fondul va permite răscumpărări lunare de până la 2% din activele sale și 5% pe trimestru, cu un preaviz de 30 de zile lucrătoare.

Această structură inovatoare oferă investitorilor mai multă flexibilitate, permițându-le să beneficieze de oportunitățile pieței creditelor private fără restricțiile tradiționale legate de lichiditate.

Articole recomandate Vezi toate articolele