DCBusiness Articole recomandate METEO. Coduri galbene de caniculă și portocalii de vijelii puternice

METEO. Coduri galbene de caniculă și portocalii de vijelii puternice

Valul de caniculă continuă
Administraţia Naţională de Meteorologie a emis un cod galben de căldură și disconfort termic și unul de instabilitate atmosferică accentuată, precum și un cod portocaliu de instabilitate atmosferică accentuată, vijelii puternice, ploi abundente.

Codul portocaliu de instabilitate atmosferică accentuată, vijelii puternice, ploi abundente este valabil sâmbătă, până la ora 22:00. În zonele de munte, în Maramureș, Transilvania, Oltenia, nord-vestul Munteniei și local în Moldova, iar spre
seară și în Crișana vor fi vijelii puternice, cu rafale de peste 70...80 km/h, averse torențiale, frecvente descărcări electrice și grindină. În intervale scurte de timp sau prin acumulare cantitățile de apă vor depăși local 35...40 și izolat 50...60 l/mp.

Un cod galben, valabil pe 2 și 3 iulie, de căldură și disconfort termic ridicat, indică faptul că în zonele joase din vestul, sudul și local în estul țării, disconfortul termic va fi ridicat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități. În general temperaturile maxime vor fi cuprinse între 33 și 36 de grade, iar cele minime între 17 și 20 de grade.

Un alt cod galben, valabil în intervalul 2 iulie, ora 12:00 – 3 iulie, ora 06:00, arată în majoritatea regiunilor țării, vor fi perioade cu instabilitate atmosferică accentuată ce se va manifesta prin averse ce vor avea și caracter torențial, descărcări electrice, intensificări ale vântului, vijelii și izolat grindină. În intervale scurte de timp sau prin acumulare, cantitățile de apă vor depăși local 25...35 l/mp. Fenomene specifice instabilității atmosferice se vor semnala și în după-amiaza și seara zilei de duminică 3 iulie.

În București

Administrația Națională de Meteorologie a emis o prognoză specială pentru Capitală, de disconfort termic și de posibile fenomene de instabilitate/

În intervalul 2 iulie ora 12:00 - 3 iulie ora 09:00 valul de căldura va persista, disconfortul termic va fi ridicat, iar indicele temperatură umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități. Cerul va fi variabil, cu înnorări temporar accentuate mai ales spre seară și noaptea, când va crește probabilitatea pentru fenomene specifice instabilității atmosferice (intensificări ale vântului, posibil vijelie, averse și descărcări electrice). Temperatura maximă va fi de 34...35 de grade, iar cea minimă se va situa în jurul valorii de 20 de grade.

În intervalul 03 iulie ora 09:00 - 03 iulie ora 21:00 valul de căldura se va menține, disconfortul termic va fi ridicat, iar indicele temperatură umezeală (ITU) va atinge pragul critic de 80 de unități. Cerul va fi variabil cu probabilitate ridicată pentru fenomene asociate instabilității atmosferice. Vântul va sufla slab și moderat. Temperatura maximă va fi de 34...35 de grade.

Oana Pavelescu este jurnalist specializat în domeniul economic și financiar, cu experiență solidă în analiza politicilor fiscale, a piețelor energetice și a evoluțiilor macroeconomice din România și din spațiul european. Abordează subiectele cu rigoare, atenție la detaliu și orientare către impactul concret asupra mediului de afaceri și asupra populației. Are expertiză în interpretarea documentelor oficiale – de la acte normative publicate în Monitorul Oficial până la rapoarte ale BNR, ANRE sau ale altor instituții-cheie – pe care le transformă în materiale clare, bine structurate și relevante pentru publicul interesat de economie, companii și politici publice.
Articole recomandate Vezi toate articolele