O companie imobiliară deținută de autoritățile locale din Berlin au cumpărat 6.000 de apartamente pentru suma de 920 milioane de euro ca răspuns al administrației locale pentru nemulțumirile manifestate față scumpirile galopante ale chiriilor.
Achiziția este cea mai mare din instoria orașului, conform declarației senatoarei Katrin Lompscher, citată de Bloomberg.
Spectaculos! Ceasuri stradale absolut deosebite FOTO VIDEO
Tranzacția are ca scopul asigurarea de locuințe accesibile, măsură alături de care se adaugă și eforturile de a îngheța chiriile și exproprierea marilor proprietari de imobile, în Germania numai 3% fiind proprietari de locuințe.
Primarul Berlinului, Michael Mueller, spune că mișcarea are scopul de a menține chiriile stabile în Berlin iar administrația locală va construi în continuare noi blocuri de apartamente.
Oana Pavelescu este jurnalist specializat în domeniul economic și financiar, cu experiență solidă în analiza politicilor fiscale, a piețelor energetice și a evoluțiilor macroeconomice din România și din spațiul european. Abordează subiectele cu rigoare, atenție la detaliu și orientare către impactul concret asupra mediului de afaceri și asupra populației.
Are expertiză în interpretarea documentelor oficiale – de la acte normative publicate în Monitorul Oficial până la rapoarte ale BNR, ANRE sau ale altor instituții-cheie – pe care le transformă în materiale clare, bine structurate și relevante pentru publicul interesat de economie, companii și politici publice.