LVMH cumpără un producător de ceasuri ieșite din comun

Simona Haiduc |
Data publicării:
Este doar unul dintre modele / FOTO: Wikipedia
Este doar unul dintre modele / FOTO: Wikipedia

Nu se spune însă nimic despre costul acestei tranzacții.

Gigantul francez de lux LVMH a anunțat marți achiziția companiei elvețiene Swiza, care deține producătorul L’Épée 1839, unde se realizează ceasuri de ultimă generație.

Nu au fost comunicate detalii financiare cu privire la preluarea acestei companii, care numără „peste 80 de designeri, ingineri, ceasornicari, mecanici și colaboratori”, după cum precizează chiar LVMH.

De 185 de ani

„Cu sediul în Delémont, în Jura elvețiană, L’Épée 1839 perpetuează de 185 de ani un know-how excepțional în această lume a ceasurilor, oferind creații imaginate, dezvoltate și produse în interiorul companiei”, adaugă grupul francez.

L'Épée 1839 oferă ceasuri clasice la câteva mii de franci elveţieni precum şi câteva modele oarecum ieșite din comun, cum ar fi cele sub formă de „grenadă” de mici dimensiuni, adică de 12 cm înălţime pentru aproape 10.000 de franci elveţieni sau sub forma unei mașini în miniatură pentru 43.500 de franci.

Specializat inițial în componente de ceas și „pionier al cutiilor muzicale”, L’Épée 1839 este acum „specialist în ceasuri” și a stabilit parteneriate cu „numeroase case de lux sau ceasornicării”, inclusiv unele din grupul francez, se spune în continuare în comunicatul LVMH.

Un fiu care știe ce face 

„Vom menține și vom dezvolta” aceste „numeroase parteneriate”, a promis Frédéric Arnault, directorul diviziei de ceasuri a LVMH și unul dintre fiii lui Bernard Arnault.

În vârstă de 29 de ani, Frédéric s-a alăturat firmei Tag Heuer în 2017 pentru a gestiona activitățile de ceasuri conectate, înainte de a fi numit CEO al mărcii în 2020. Din ianuarie anul curent, el se află în fruntea noii sucursale de ceasuri a grupului LVMH. 

Divizia de ceasuri și bijuterii a LVMH, care include mărci de ceasuri, a realizat vânzări de 2,5 miliarde de euro în primul trimestru al anului 2024. În 2023, această activitate a depășit pragul de 11 miliarde la cifra de afaceri, dintr-un total de 86,2 miliarde.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Articole Recomandate

Get it on App Store Get it on Google Play
DC Media Group Audience

Calculator schimb valutar

EUR
Azi 4.9737
Diferența -0.0012
Zi precendentă 4.9749
USD
Azi 4.5689
Diferența -0.0184
Zi precendentă 4.5873
Schimb
in
Curs valutar | Actualizat la 14-07-2024
EUR flag1 EUR = 4.9737 RON
USD flag1 USD = 4.5689 RON
GBP flag1 GBP = 5.9158 RON
CHF flag1 CHF = 5.0989 RON
AUD flag1 AUD = 3.0952 RON
DKK flag1 DKK = 0.6666 RON
CAD flag1 CAD = 3.3553 RON
HUF flag1 HUF = 0.0127 RON
JPY flag1 JPY = 0.0287 RON
NOK flag1 NOK = 0.4267 RON
SEK flag1 SEK = 0.4334 RON
XAU flag1 XAU = 353.2067 RON
Monede Crypto
1 BTC = 271168.92RON
1 ETH = 14482.59RON
1 LTC = 319.14RON
1 XRP = 2.37RON
Indicatori financiari
IRCC:
3 luni: 5.86% p.a.
ROBOR:
3 luni: 5.81%
6 luni: 5.87%
12 luni: 5.91%
EURIBOR:
3 luni: -0.4770 %
6 luni: -0.3880 %
12 luni: -0.1270 %
Indici bursieri | Sursa: BVB
IndiceUltima valoareVariatie
BET18507.05-0.03%
BET-BK3448.870.08%
BET-FI59755.170.41%
BET-NG1322.390.08%
BET-TR40438.01-0.04%
BET-TRN39335.32-0.04%
BET-XT1578.890.01%
BET-XT-TR3397.400.01%
BET-XT-TRN3311.340.01%
BETAeRO1060.18-0.03%
BETPlus2737.17-0.06%
RTL40695.58-0.03%

Comunicate de presa

Energie. Foto: Pexels.com
Cireșe / Foto: Freepik

Ministerul Agriculturii prezintă rezultatele acţiunii de control "Cireașa și Căpșuna"

Rezultatele acțiunii de control a Autorității...

APIA, noi plăţi către fermieri

Informaţii oficiale de la Agenția de Plăți și...


POLITICA DE CONFIDENȚIALITATE | POLITICA COOKIES |

Copyright 2024 - Toate drepturile rezervate.
Informațiile BVB sunt destinate exclusiv pentru folosința individuală a utilizatorului final și nu pentru a fi redistribuite, revândute sau folosite în scop comercial.
cloudnxt2
YesMy - smt4.5.3
pixel