Jocuri Olimpice simplificate! Propunerea Japoniei

Mara Ivan |
Data publicării:
Tot din cauza noului coronavirus
Tot din cauza noului coronavirus

Guvernatorul prefecturii Tokyo, Yuriko Koike, a anunţat joi că ar putea fi necesară organizarea unor Jocuri Olimpice "simplificate", anul viitor, din cauza impactului pandemiei de coronavirus şi a dezvăluit că organizatorii au discutat deja posibile schimbări, informează Reuters.

Comentariile doamnei Koike vin după ce ziarul Yomiuri a scris că oficialii Jocurilor iau în considerare diverse opţiuni, precum testele obligatorii pentru depistarea Covid-19 şi un număr mai mic de spectatori. John Coates, directorul Comisiei CIO pentru JO de la Tokyo, a declarat că absenţa unei apărări împotriva noului coronavirus ameninţă competiţia, iar organizatorii trebuie să înceapă să planifice ceea ce ar putea fi Jocuri "foarte diferite", în cazul în care nu va exista niciun semn de eradicare a Covid-19.

Yuriko Koike nu a intrat în detalii, însă a precizat că astfel de discuţii erau necesare: "Organizarea Jocurile Olimpice şi Paralimpice impune şi simpatie şi înţelegere din partea locuitorilor din Tokyo şi a poporului japonez. Pentru asta, trebuie să raţionalizăm ceea ce trebuie să fie raţionalizat şi simplificat ceea ce trebuie simplificat".

Ziarul Yomiuri, care a citat surse din cadrul guvernului japonez şi din comitetul de organizare, a dezvăluit că testele PCR vor fi obligatorii pentru toţi spectatorii, pe lângă sportivi şi personal, iar limitarea deplasărilor în interiorul şi în afara Satului Olimpic figurează printre opţiunile pe care Japonia le va discuta cu responsabilii CIO.

Citește și Lovitură economică pentru Tokyo după decizia de amânare a Jocurilor Olimpice

Comitetul Internaţional Olimpic şi guvernul Japoniei au luat în luna martie decizia fără precedent de amânare până în 2021 a Jocurilor de la Tokyo, care urmau să se desfăşoare iniţial în această vară, în perioada iulie-august, din cauza pandemiei de coronavirus.

O altă amânare, dincolo de 2021, a fost exclusă atât de partea japoneză cât şi de responsabilii CIO. Noul coronavirus a infectat peste 6,4 milioane de oameni şi a ucis aproape 380.000 de persoane în întreaga lume. Japonia a reuşit să evite o explozie a epidemiei, având doar 17.000 de cazuri de infectare şi 900 de decese.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Articole Recomandate

Get it on App Store Get it on Google Play
DC Media Group Audience

Calculator schimb valutar

EUR
Azi 4.9709
Diferența 0.0017
Zi precendentă 4.9692
USD
Azi 4.567
Diferența 0.0202
Zi precendentă 4.5468
Schimb
in
Curs valutar | Actualizat la 21-07-2024
EUR flag1 EUR = 4.9709 RON
USD flag1 USD = 4.5670 RON
GBP flag1 GBP = 5.8970 RON
CHF flag1 CHF = 5.1374 RON
AUD flag1 AUD = 3.0560 RON
DKK flag1 DKK = 0.6663 RON
CAD flag1 CAD = 3.3295 RON
HUF flag1 HUF = 0.0127 RON
JPY flag1 JPY = 0.0290 RON
NOK flag1 NOK = 0.4199 RON
SEK flag1 SEK = 0.4279 RON
XAU flag1 XAU = 354.6908 RON
Monede Crypto
1 BTC = 305385.97RON
1 ETH = 15982.44RON
1 LTC = 335.04RON
1 XRP = 2.70RON
Indicatori financiari
IRCC:
3 luni: 5.86% p.a.
ROBOR:
3 luni: 5.81%
6 luni: 5.87%
12 luni: 5.91%
EURIBOR:
3 luni: -0.4770 %
6 luni: -0.3880 %
12 luni: -0.1270 %
Indici bursieri | Sursa: BVB
IndiceUltima valoareVariatie
BET18662.07-0.47%
BET-BK3465.59-0.48%
BET-FI60983.24-0.58%
BET-NG1332.27-0.14%
BET-TR40776.67-0.47%
BET-TRN39664.75-0.47%
BET-XT1592.20-0.48%
BET-XT-TR3425.99-0.48%
BET-XT-TRN3339.21-0.48%
BETAeRO1047.87-0.69%
BETPlus2757.43-0.46%
RTL41064.51-0.47%

Opinii

Tren deraiat / Foto: Replica Online

Călătoriile cu trenul au devenit sport extrem în România

Căile Ferate din România se mai țin în doar...

Cosmin Marinescu
pexels.com

Comunicate de presa

Mașini

O nouă etapă de înscrieri în Programul Rabla Plus 2024

Începând de luni, 22 iulie 2024, ora 10:00,...

S-a semnat / FOTO: Freepik

Conducerea AMEPIP a demisionat. Va fi o nouă echipă managerială

Conducerea Agenției pentru Monitorizarea și...

Energie. Foto: Pexels.com

POLITICA DE CONFIDENȚIALITATE | POLITICA COOKIES |

Copyright 2024 - Toate drepturile rezervate.
Informațiile BVB sunt destinate exclusiv pentru folosința individuală a utilizatorului final și nu pentru a fi redistribuite, revândute sau folosite în scop comercial.
cloudnxt2
YesMy - smt4.5.3
pixel