Este oficial. Se pot solicita până la 15.000 de lei pentru rezolvarea acestei probleme

DCBusiness Team |
Data publicării:
Bani
Bani

Ordinul Ministerului Mediului nr. 827/2023 a fost publicat astăzi în Monitorul Oficial. 

Ceea ce înseamnă că românii care se confruntă cu probleme generate de animalele sălbatice care le calcă proprietățile, pot solicita finanțare din partea statului pentru a-și reduce din daunele provocate de aceste vizite nedorite. 

Publicat deja în Monitorul Oficial, Ordinul Ministerului Mediului nr. 827/2023 stabilește, de fapt, o schemă de finanțare prin intermediul căreia cei care întâmpină astfel de neplăceri au posibilitatea de a cere bani de la stat pentru instalarea de sisteme, în special, garduri electrice, menite să țină animalele sălbatice la distanță de casele sau terenurile deținute.

Astfel, prin programul multianual şi care se aplică la nivel naţional, se pot solicita pentru instalarea de dispozitive cu fascicule luminoase, sunete/ ultrasunete etc., sume de până la 15.000 de lei. Este adevărat că, pentru a beneficia de respectivul ajutor trebuie îndeplinite o serie de condiții: 

- să aibă domiciliul în România;

- să dețină imobilul sau terenul din proiect;

- să nu fie înregistrate cu fapte sancţionate de legislaţia fiscală, potrivit certificatului de cazier fiscal;

- să nu fie înregistrate cu obligaţii de plată a taxelor, impozitelor, amenzilor şi contribuţiilor către bugetul de stat sau cele locale;

- să nu fie condamnate pentru infracțiuni împotriva mediului, prin hotărâre judecătorească definitivă;

- să nu beneficieze de finanţare nerambursabilă din altă sursă pentru acelaşi proiect.

Cu banii astfel obținuți după lansarea, de către Administrația Fondului pentru Mediu, a programului de rigoare pot fi cumpărate și montate sistemele necesare. De asemenea, pot fi acoperite cheltuielile legate de informare și publicitate (vor trebui instalate panouri cu detalii privind proiectul), cheltuieli pentru proiectare, asistenţă tehnică şi studii, cheltuieli de consultanță și taxa pe valoarea adăugată aferentă cheltuielilor eligibile ale proiectului.

Mai detaliat, cu banii de la stat vor putea fi achiziționate:

- echipamente și/ sau dispozitive de tipul gardurilor electrice (generator de impulsuri, fir gard electric, izolator inel gard electric, 

- conectori fir gard electric, tijă împământare etc.), 

- panou solar, 

- regulator tensiune, 

- cablu împământare ori alte mijloace asemănătoare permise de lege (instalații cu fascicule luminoase, sunete/ ultrasunete etc.).

Aceste sisteme sunt destinate, potrivit autorităților, “reducerii conflictelor om-animal și implementării măsurilor de intervenție în zone populate cu animale din specii de faună sălbatică ori amplasate pe traseele acestora, respectiv pe raza exploatațiilor agricole/ pomicole/ stupine/ arii naturale protejate”.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Articole Recomandate

Get it on App Store Get it on Google Play
DC Media Group Audience

Calculator schimb valutar

EUR
Azi 4.9704
Diferența -0.0025
Zi precendentă 4.9729
USD
Azi 4.585
Diferența 0.0101
Zi precendentă 4.5749
Schimb
in
Curs valutar | Actualizat la 25-07-2024
EUR flag1 EUR = 4.9704 RON
USD flag1 USD = 4.5850 RON
GBP flag1 GBP = 5.9171 RON
CHF flag1 CHF = 5.1659 RON
AUD flag1 AUD = 3.0257 RON
DKK flag1 DKK = 0.6662 RON
CAD flag1 CAD = 3.3250 RON
HUF flag1 HUF = 0.0127 RON
JPY flag1 JPY = 0.0297 RON
NOK flag1 NOK = 0.4145 RON
SEK flag1 SEK = 0.4247 RON
XAU flag1 XAU = 355.8616 RON
Monede Crypto
1 BTC = 294801.52RON
1 ETH = 14572.09RON
1 LTC = 316.64RON
1 XRP = 2.79RON
Indicatori financiari
IRCC:
3 luni: 5.86% p.a.
ROBOR:
3 luni: 5.80%
6 luni: 5.87%
12 luni: 5.91%
EURIBOR:
3 luni: -0.4770 %
6 luni: -0.3880 %
12 luni: -0.1270 %
Indici bursieri | Sursa: BVB
IndiceUltima valoareVariatie
BET18695.96-0.10%
BET-BK3473.86-0.09%
BET-FI60475.970.02%
BET-NG1333.57-0.10%
BET-TR40847.50-0.11%
BET-TRN39733.90-0.11%
BET-XT1593.74-0.11%
BET-XT-TR3429.10-0.11%
BET-XT-TRN3342.26-0.11%
BETAeRO1057.210.00%
BETPlus2762.45-0.10%
RTL41130.09-0.06%

Opinii

Tren deraiat / Foto: Replica Online

Călătoriile cu trenul au devenit sport extrem în România

Căile Ferate din România se mai țin în doar...

Cosmin Marinescu
pexels.com

Comunicate de presa

S-a semnat / FOTO: Freepik

Conducerea AMEPIP a demisionat. Va fi o nouă echipă managerială

Conducerea Agenției pentru Monitorizarea și...

Energie. Foto: Pexels.com
Cireșe / Foto: Freepik

Ministerul Agriculturii prezintă rezultatele acţiunii de control "Cireașa și Căpșuna"

Rezultatele acțiunii de control a Autorității...


POLITICA DE CONFIDENȚIALITATE | POLITICA COOKIES |

Copyright 2024 - Toate drepturile rezervate.
Informațiile BVB sunt destinate exclusiv pentru folosința individuală a utilizatorului final și nu pentru a fi redistribuite, revândute sau folosite în scop comercial.
cloudnxt2
YesMy - smt4.5.3
pixel