Emmanuel Macron a spus DA. Va pleca peste mări și țări

Simona Haiduc |
Data actualizării: | Data publicării:
A acceptat după o discuție telefonică
A acceptat după o discuție telefonică

Preşedintele francez Emmanuel Macron a acceptat vineri o invitaţie din partea omologului său rus Vladimir Putin de a face o vizită în Rusia, probabil înainte de sfârşitul anului, a anunţat preşedinţia franceză după o videoconferinţă între cei doi şefi de stat, relatează AFP.

Preşedintele rus "l-a invitat" în Rusia pe preşedintele francez care a "acceptat", a indicat Palatul Elysee, fără a comunica vreo dată. Vizita va putea "într-adevăr" să se desfăşoare "în lunile următoare", "înainte de sfârşitul anului", dar va trebui să ţină seama de criza generată de epidemia de COVID-19, adăugat preşedinţia franceză.

Palatul Elysee a precizat că deplasarea nu va avea o dimensiune memorială, în timp ce Rusia tocmai a celebrat a 75-a aniversare de la victoria asupra naziştilor.

Această invitaţie a fost făcută de Putin cu ocazia unei discuţii în format de videoconferinţă vineri, caracterizată de Palatul Elysee drept un "schimb de opinii aprofundat şi substanţial", care a "permis să se facă o evaluare a dialogului de încredere şi de securitate angajat" în cursul vizitei preşedintelui rus la fortul Brégançon, reşedinţa de vacanţă a preşedintelui francez în sudul Franţei, la 19 august 2019, cu puţin timp înainte de summitul G7 de la Biarritz (sud-vest). Preşedinţia franceză a insistat apoi asupra "calităţii relaţiei bilaterale".

Citește și Macron și Merkel pun lumea la cale. Discuții cu băiaie lungă

Cu puţin timp după alegerea sa în 2017, Emmanuel Macron îl primise cu fast pe omologul său rus la Palatul Versailles , în apropiere de Paris.

După două deplasări a preşedintelui francez în Rusia în 2018, una la Sankt-Petersburg şi alta pentru finala Cupei Mondiale la fotbal, Vladimir Putin a venit la Paris pentru funeraliile fostului preşedinte Jacques Chirac în 30 septembrie 2019, iar apoi, în 10 decembrie, pentru un summit cvadripartit cu Ucraina, Germania şi Franţa, destinat să relanseze procesul de pace în Ucraina. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Articole Recomandate

Get it on App Store Get it on Google Play
DC Media Group Audience

Calculator schimb valutar

EUR
Azi 4.9704
Diferența -0.0025
Zi precendentă 4.9729
USD
Azi 4.585
Diferența 0.0101
Zi precendentă 4.5749
Schimb
in
Curs valutar | Actualizat la 25-07-2024
EUR flag1 EUR = 4.9704 RON
USD flag1 USD = 4.5850 RON
GBP flag1 GBP = 5.9171 RON
CHF flag1 CHF = 5.1659 RON
AUD flag1 AUD = 3.0257 RON
DKK flag1 DKK = 0.6662 RON
CAD flag1 CAD = 3.3250 RON
HUF flag1 HUF = 0.0127 RON
JPY flag1 JPY = 0.0297 RON
NOK flag1 NOK = 0.4145 RON
SEK flag1 SEK = 0.4247 RON
XAU flag1 XAU = 355.8616 RON
Monede Crypto
1 BTC = 294870.06RON
1 ETH = 14701.25RON
1 LTC = 316.37RON
1 XRP = 2.75RON
Indicatori financiari
IRCC:
3 luni: 5.86% p.a.
ROBOR:
3 luni: 5.80%
6 luni: 5.87%
12 luni: 5.91%
EURIBOR:
3 luni: -0.4770 %
6 luni: -0.3880 %
12 luni: -0.1270 %
Indici bursieri | Sursa: BVB
IndiceUltima valoareVariatie
BET18715.590.10%
BET-BK3477.07-0.09%
BET-FI60463.05-0.79%
BET-NG1334.86-0.09%
BET-TR40890.940.11%
BET-TRN39776.110.11%
BET-XT1595.42-0.06%
BET-XT-TR3432.75-0.05%
BET-XT-TRN3345.81-0.05%
BETAeRO1057.190.68%
BETPlus2765.330.09%
RTL41155.430.09%

Opinii

Tren deraiat / Foto: Replica Online

Călătoriile cu trenul au devenit sport extrem în România

Căile Ferate din România se mai țin în doar...

Cosmin Marinescu
pexels.com

Comunicate de presa

S-a semnat / FOTO: Freepik

Conducerea AMEPIP a demisionat. Va fi o nouă echipă managerială

Conducerea Agenției pentru Monitorizarea și...

Energie. Foto: Pexels.com
Cireșe / Foto: Freepik

Ministerul Agriculturii prezintă rezultatele acţiunii de control "Cireașa și Căpșuna"

Rezultatele acțiunii de control a Autorității...


POLITICA DE CONFIDENȚIALITATE | POLITICA COOKIES |

Copyright 2024 - Toate drepturile rezervate.
Informațiile BVB sunt destinate exclusiv pentru folosința individuală a utilizatorului final și nu pentru a fi redistribuite, revândute sau folosite în scop comercial.
cloudnxt2
YesMy - smt4.5.3
pixel