Cursul BNR, 28 iunie. Leul, evoluție diferită față de euro și dolar

Delia Gheață |
Data publicării:
Bani
Bani

Banca Națională a României a calculat valoarea leului față de principalele valute, valabilă pentru astăzi, 28 iunie 2024.

Leul încheie indecis o săptămână în care fiecare zi a marcat fie suișuri, fie coborâșuri, ca și cum ar fi testat un trend sau altul. 

Iar ultima zi lucrătoare a săptămânii a venit să confirme această mișcare de colo-colo. Pentru că, moneda naţională s-a depreciat, vineri, în raport cu euro, care a fost calculat de BNR la 4,9771 lei, în creştere cu 0,03 bani (+0,01%) faţă de cotaţia precedentă, de 4,9768 lei.

Pe de altă parte însă, leul a câştigat teren în faţa dolarului american, cotat la 4,6489 lei, în scădere cu 0,27 bani (-0,06%), comparativ cu joi, când s-a situat la 4,6516 lei.

Moneda naţională s-a apreciat şi în raport cu francul elveţian, calculat de BNR la 5,1718 lei, în scădere cu 1,43 bani (-0,28%), faţă de 5,1861 lei, cotaţia anterioară.

Gramul de aur s-a scumpit, vineri, până la valoarea de 348,2404 lei, de la 345,6809 lei, în şedinţa precedentă. 

Cursul valutar rezultat din cotaţiile anunţate, vineri, de băncile autorizate să opereze pe piaţa valutară:

MONEDA SIMBOL RON

1 Euro EUR 4,9771
1 Dolar american USD 4,6489
1 Dolar australian AUD 3,0942
1 Leva bulgărească BGN 2,5447
1 Dolar canadian CAD 3,3947
1 Franc elveţian CHF 5,1718
1 Coroană cehă CZK 0,1989
1 Coroană daneză DKK 0,6674
1 Liră egipteană EGP 0,0968
1 Liră sterlină GBP 5,8800
100 Forinţi maghiari HUF 1,2603
100 Yeni japonezi JPY 2,8930
1 Leu moldovenesc MDL 0,2594
1 Coroană norvegiană NOK 0,4368
1 Zlot polonez PLN 1,1550
1 Rublă rusească RUB 0,0544
1 Coroană suedeză SEK 0,4378
1 Liră turcească TRY 0,1416
1 Rand sud-african ZAR 0,2556
1 Real brazilian BRL 0,8450
1 Renminbi chinezesc CNY 0,6400
1 Rupie indiană INR 0,0558
100 Woni sud-coreeni KRW 0,3378
1 Peso mexican MXN 0,2533
1 Dolar neo-zeelandez NZD 2,8267
1 Dinar sârbesc RSD 0,0425
1 Hryvna ucraineană UAH 0,1149
1 Dirham Emiratele Arabe AED 1,2657
1 Baht thailandez THB 0,1265
1 Gram de aur XAU 348,2404
1 DST XDR 6,1162

Cursurile pieţei valutare sunt calculate de Banca Naţională a României pe baza cotaţiilor practicate de societăţile bancare autorizate să efectueze operaţiuni pe piaţa valutară. Lista nu implică obligativitatea utilizării cursurilor valutelor şi aurului în tranzacţii efective de schimb valutar şi înregistrări contabile. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Articole Recomandate

Get it on App Store Get it on Google Play
DC Media Group Audience

Calculator schimb valutar

EUR
Azi 4.9737
Diferența -0.0012
Zi precendentă 4.9749
USD
Azi 4.5689
Diferența -0.0184
Zi precendentă 4.5873
Schimb
in
Curs valutar | Actualizat la 14-07-2024
EUR flag1 EUR = 4.9737 RON
USD flag1 USD = 4.5689 RON
GBP flag1 GBP = 5.9158 RON
CHF flag1 CHF = 5.0989 RON
AUD flag1 AUD = 3.0952 RON
DKK flag1 DKK = 0.6666 RON
CAD flag1 CAD = 3.3553 RON
HUF flag1 HUF = 0.0127 RON
JPY flag1 JPY = 0.0287 RON
NOK flag1 NOK = 0.4267 RON
SEK flag1 SEK = 0.4334 RON
XAU flag1 XAU = 353.2067 RON
Monede Crypto
1 BTC = 271810.58RON
1 ETH = 14510.51RON
1 LTC = 319.00RON
1 XRP = 2.39RON
Indicatori financiari
IRCC:
3 luni: 5.86% p.a.
ROBOR:
3 luni: 5.81%
6 luni: 5.87%
12 luni: 5.91%
EURIBOR:
3 luni: -0.4770 %
6 luni: -0.3880 %
12 luni: -0.1270 %
Indici bursieri | Sursa: BVB
IndiceUltima valoareVariatie
BET18507.05-0.03%
BET-BK3448.870.08%
BET-FI59755.170.41%
BET-NG1322.390.08%
BET-TR40438.01-0.04%
BET-TRN39335.32-0.04%
BET-XT1578.890.01%
BET-XT-TR3397.400.01%
BET-XT-TRN3311.340.01%
BETAeRO1060.18-0.03%
BETPlus2737.17-0.06%
RTL40695.58-0.03%

Comunicate de presa

Energie. Foto: Pexels.com
Cireșe / Foto: Freepik

Ministerul Agriculturii prezintă rezultatele acţiunii de control "Cireașa și Căpșuna"

Rezultatele acțiunii de control a Autorității...

APIA, noi plăţi către fermieri

Informaţii oficiale de la Agenția de Plăți și...


POLITICA DE CONFIDENȚIALITATE | POLITICA COOKIES |

Copyright 2024 - Toate drepturile rezervate.
Informațiile BVB sunt destinate exclusiv pentru folosința individuală a utilizatorului final și nu pentru a fi redistribuite, revândute sau folosite în scop comercial.
cloudnxt2
YesMy - smt4.5.3
pixel