Cupru, aluminiu, medicamente: Donald Trump ”atacă” toate domeniile

Simona Haiduc |
Data publicării:
Medicamente / Foto: Freepik
Medicamente / Foto: Freepik

„Statele Unite vor ridica un zid vamal”, a anunțat președintele Statelor Unite. 

Casa Albă pregătește taxe asupra importurilor de petrol și gaze, oțel, cupru și aluminiu. Donald Trump își dorește, de asemenea, să readucă industria farmaceutică pe teritoriul american – o tendință deja accelerată de reforma fiscală majoră din timpul primului său mandat, care a facilitat optimizarea fiscală în acest sector. Soluția lui Trump rămâne aceeași: tarife vamale. Acestea vor fi aplicate asupra medicamentelor în toate formele lor, dar și asupra semiconductorilor, a insistat el.

Detaliile sunt încă neclare, ceea ce nu este surprinzător. Calendarul este incert, iar nivelurile taxelor propuse sunt necunoscute. „Se vor adăuga tarifelor vamale deja existente”, s-a limitat Trump să precizeze. În schimb, a vorbit mai mult despre nemulțumirile sale față de Europa. În primul rând, TVA-ul, pe care l-a criticat vehement, spunând că are o valoare „de 20% și chiar mai mult” și că „ne costă o avere”. 

Factura se anunță una usturătoare

Având în vedere determinarea lui Donald Trump de a impune taxe punitive vecinilor săi, Canada și Mexic, negocierile se anunță dificile, dacă nu chiar imposibile. Canada și-a trimis ministrul de Externe și pe cel al Securității Publice la Washington pentru a demonstra noii administrații eforturile deja depuse la frontieră. Totuși, această bunăvoință afișată de Ottawa nu a avut niciun efect. Donald Trump a fost intransigent vineri. „Nu este nimic de făcut”, a spus el, eliminând ideea că această măsură ar putea reprezenta un preludiu pentru negocieri. 

Consecințele ar putea fi severe pentru economia americană și cele ale vecinilor săi. „Industria manufacturieră nord-americană – un sistem extrem de eficient și reciproc avantajos care se extindea peste granițele a trei națiuni – se va dezintegra, în sensul literal al termenului, adică va reveni la industrii naționale fragmentate și ineficiente”, avertizează economistul Paul Krugman într-un articol publicat pe platforma Substack.

Singura concesie făcută de Donald Trump vizează petrolul canadian, care ar urma să beneficieze de un tarif preferențial de doar 10%. Consilierii mai moderați de la Casa Albă i-ar fi reamintit președintelui că Statele Unite continuă să importe peste 8 milioane de barili de petrol zilnic, chiar dacă produc cantități record pe plan intern. În orice caz, factura se anunță una usturătoare. Lobbyiștii speră încă să îl influențeze pe președinte. Constructorii auto, ale căror linii de producție sunt strâns integrate între cele trei țări, fac presiuni pentru a obține o scutire de la noile tarife.

„Foarte bogați și foarte puternici”

Toată lumea speră că va fi posibil să negocieze un „deal” cu Donald Trump, de preferință înainte de implementarea tarifelor vamale, dar, dacă nu, măcar imediat după. Se speculează că Trump ar fi încântat să poată revendica rapid o victorie, chiar și în schimbul unor concesii simbolice. Multe companii se pregătesc să reziste cât mai mult posibil, sperând că situația se va calma în zilele următoare.

Dar Donald Trump vrea taxe vamale. Nu întâmplător a creat „Serviciul de Taxe Externe” pentru a colecta aceste venituri. Din primul său mandat a reținut ideea că tarifele vamale nu sunt atât de periculoase. „Nu am avut aproape deloc inflație”, a subliniat el. „Taxele vamale nu generează inflație, ele generează succes”, a insistat președintele. Este mai convins ca niciodată că taxele vamale vor rezolva toate problemele Statelor Unite. „Tarifele ne vor face foarte bogați și foarte puternici”, s-a bucurat el.

Este o ficțiune

Economiștii, însă, trag un semnal de alarmă. „Taxele nu pot servi simultan ca monedă de schimb în negocieri și, în același timp, să genereze suficiente venituri pentru a compensa reducerile de taxe”, notează Joseph Brusuelas de la RMS. „Este o ficțiune convenabilă care presupune o suspendare voluntară a discernământului comunității investitorilor, lucru care pur și simplu nu este sustenabil”, adaugă el pe rețeaua socială X.

Unii se tem acum de o deteriorare rapidă a economiei americane, deși în prezent aceasta se află pe o traiectorie favorabilă. „Creșterea tarifelor vamale asupra unor mărfuri echivalente cu aproximativ 7% din PIB pare probabilă înainte de orice reducere de taxe”, avertizează Brad Setser de la Council on Foreign Relations. Și adaugă un avertisment sever: „Dacă Donald Trump nu încetinește, s-ar putea chiar să reușească să declanșeze o recesiune”.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Articole Recomandate

Get it on App Store Get it on Google Play

Calculator schimb valutar

EUR
Azi 4.977
Diferența -0.0001
Zi precendentă 4.9771
USD
Azi 4.798
Diferența -0.0264
Zi precendentă 4.8244
Schimb
in
EUR flag1 EUR = 4.9770 RON
USD flag1 USD = 4.7980 RON
GBP flag1 GBP = 5.9687 RON
CHF flag1 CHF = 5.2633 RON
AUD flag1 AUD = 3.0113 RON
DKK flag1 DKK = 0.6673 RON
CAD flag1 CAD = 3.3530 RON
HUF flag1 HUF = 0.0124 RON
JPY flag1 JPY = 0.0312 RON
NOK flag1 NOK = 0.4261 RON
SEK flag1 SEK = 0.4407 RON
XAU flag1 XAU = 444.7316 RON
Monede Crypto
1 BTC = 468559.97RON
1 ETH = 13066.39RON
1 LTC = 589.87RON
1 XRP = 11.80RON
Indicatori financiari
IRCC:
3 luni: Error% p.a.
ROBOR:
3 luni: 5.93%
6 luni: 5.97%
12 luni: 5.99%
EURIBOR:
3 luni: -0.4770 %
6 luni: -0.3880 %
12 luni: -0.1270 %
Indici bursieri | Sursa: BVB
IndiceUltima valoareVariatie
BET17321.870.58%
BET-BK3251.120.61%
BET-EF945.650.57%
BET-FI62261.89-0.03%
BET-NG1267.030.76%
BET-TR38197.620.58%
BET-TRN37127.990.58%
BET-XT1489.090.49%
BET-XT-TR3227.980.49%
BET-XT-TRN3144.260.49%
BETAeRO869.70-0.25%
BETPlus2553.930.54%
RTL38589.320.55%

POLITICA DE CONFIDENȚIALITATE | POLITICA COOKIES |

Copyright 2025 - Toate drepturile rezervate.
Informațiile BVB sunt destinate exclusiv pentru folosința individuală a utilizatorului final și nu pentru a fi redistribuite, revândute sau folosite în scop comercial.
cloudnxt2
YesMy - smt4.5.3
pixel