Covid-19. Apa de gură, eficientă în lupta împotriva SARS-CoV-2

apa_de_gura_99956600
Apa de gură reduce substanțial coronavirușii
Anumite antiseptice orale și apele de gură pot avea capacitatea de a inactiva coronavirusurile umane, potrivit unui studiu de cercetare al Colegiului de Medicină Penn State. Rezultatele indică faptul că unele dintre aceste produse ar putea fi utile pentru reducerea încărcăturii virale sau a cantității de virus în gură după infecție și pot ajuta la reducerea răspândirii SARS-CoV-2, coronavirusul care cauzează COVID-19.

Craig Meyers, distins profesor de microbiologie, imunologie și obstetrică și ginecologie, a condus un grup de medici și oameni de știință care au testat mai multe soluții de clătire orală și nazofaringiană în laborator,  pentru a vedea capacitatea acestora de a inactiva coronavirusurile umane, care au o structură similară cu SARS-CoV-. 2. 

Cercetătorii au descoperit că mai multe dintre soluțiile testate pentru clătirile nazale și orale au o capacitate puternică de a neutraliza coronavirusul uman, ceea ce sugerează că aceste produse pot avea potențialul de a reduce cantitatea de virus răspândit de persoanele care sunt infectare cu COVID-19.

Profesorul Craig Meyers spune că în așteptarea vaccinului, metode pentru a reduce transmiterea sunt necesare. „Produsele pe care le-am testat sunt disponibile în magazine și adesea fac deja parte din rutina zilnică a oamenilor.”

Covid-19. Se știe când va avea Europa primele vaccinuri

Soluția de șampon pentru bebeluși de 1%, care este adesea utilizată de medicii ORL-isti pentru a clăti sinusurile, a inactivat mai mult de 99,9% din coronavirusul uman după un timp de contact de două minute. Mai multe dintre produsele pentru spălarea gurii și gargară au fost, de asemenea, eficiente în inactivarea virusului infecțios. Mulți au inactivat mai mult de 99,9% din virus după doar 30 de secunde de timp de contact și unii au inactivat 99,99% din virus după 30 de secunde.

Potrivit lui Meyers, rezultatele cu apele de gură sunt promițătoare și se adaugă la rezultatele unui studiu care arată că anumite tipuri de soluții orale ar putea inactiva SARS-CoV-2 în condiții experimentale similare. 

Studiile viitoare pot include o investigație continuă a produselor care coronavirusurile umane inactive și ce ingrediente specifice din soluțiile testate inactivează virusul.

Oana Pavelescu este jurnalist specializat în domeniul economic și financiar, cu experiență solidă în analiza politicilor fiscale, a piețelor energetice și a evoluțiilor macroeconomice din România și din spațiul european. Abordează subiectele cu rigoare, atenție la detaliu și orientare către impactul concret asupra mediului de afaceri și asupra populației. Are expertiză în interpretarea documentelor oficiale – de la acte normative publicate în Monitorul Oficial până la rapoarte ale BNR, ANRE sau ale altor instituții-cheie – pe care le transformă în materiale clare, bine structurate și relevante pentru publicul interesat de economie, companii și politici publice.
Articole recomandate Vezi toate articolele
x close