Coronavirus: Germania, noi RESTRICȚII antiepidemice

Antonia Popescu |
Data publicării:
Germania EXTINDE lockdown-ul! Află până CÂND
Germania EXTINDE lockdown-ul! Află până CÂND

 Autorităţile germane urmează să introducă noi restricţii asupra adunărilor publice şi private şi să extindă regulile de purtare a măştii, în contextul în care cancelarul Angela Merkel se întâlneşte, luni, cu premierii landurilor federale prin intermediul unui videolink pentru a discuta situaţia naţională privind măsurile anti-coronavirus, relatează DPA.

Potrivit unui proiect de propunere consultat de DPA, copiii şi tinerii sunt încurajaţi să se întâlnească doar cu un singur prieten în mod regulat în timpul liber. În mod similar, familiile ar trebui să limiteze întâlnirile private la propria gospodărie.

Propunerea prevede în continuare limitarea întâlnirilor în public la membrii propriilor gospodării şi maximum două persoane din altă gospodărie.

Kim Jong-Un a pregătit o "SURPRIZĂ" pentru Joe Biden

Proiectul solicită ca petrecerile private să fie iniţial evitate complet până la Crăciun. Din 2 noiembrie, doar membri din două gospodării au voie să se întâlnească în public, cu cel mult 10 persoane care iau parte la adunare.

Propunerea cere de asemenea persoanelor care prezintă simptome de răceală - dacă le curge nasul şi tuşesc - să intre imediat în carantină acasă.

Proiectul insistă de asemenea pe intensificarea măsurilor de distanţare socială în şcoli. Măştile care acoperă gura şi nasul vor deveni obligatorii pentru profesorii şi elevii de toate vârstele în spaţiile şcolii şi în timpul lecţiilor.

Elevii trebuie să aibă lecţii în grupuri alocate, neschimbate de aproximativ jumătate din clasa obişnuită, conform proiectului.

Grupurile de risc, inclusiv persoanele în vârstă şi bolnavii, trebuie să primească măşti speciale FFP2 la preţuri reduse subvenţionate de guvernul federal.

Sâmbătă, la două săptămâni de la instituirea unei carantine parţiale de o lună la nivel naţional, Merkel a avertizat că va veni o iarnă dificilă. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Articole Recomandate

Get it on App Store Get it on Google Play
DC Media Group Audience

Calculator schimb valutar

EUR
Azi 4.9709
Diferența 0.0017
Zi precendentă 4.9692
USD
Azi 4.567
Diferența 0.0202
Zi precendentă 4.5468
Schimb
in
Curs valutar | Actualizat la 20-07-2024
EUR flag1 EUR = 4.9709 RON
USD flag1 USD = 4.5670 RON
GBP flag1 GBP = 5.8970 RON
CHF flag1 CHF = 5.1374 RON
AUD flag1 AUD = 3.0560 RON
DKK flag1 DKK = 0.6663 RON
CAD flag1 CAD = 3.3295 RON
HUF flag1 HUF = 0.0127 RON
JPY flag1 JPY = 0.0290 RON
NOK flag1 NOK = 0.4199 RON
SEK flag1 SEK = 0.4279 RON
XAU flag1 XAU = 354.6908 RON
Monede Crypto
1 BTC = 306005.12RON
1 ETH = 16051.09RON
1 LTC = 336.36RON
1 XRP = 2.64RON
Indicatori financiari
IRCC:
3 luni: 5.86% p.a.
ROBOR:
3 luni: 5.81%
6 luni: 5.87%
12 luni: 5.91%
EURIBOR:
3 luni: -0.4770 %
6 luni: -0.3880 %
12 luni: -0.1270 %
Indici bursieri | Sursa: BVB
IndiceUltima valoareVariatie
BET18662.07-0.47%
BET-BK3465.59-0.48%
BET-FI60983.24-0.58%
BET-NG1332.27-0.14%
BET-TR40776.67-0.47%
BET-TRN39664.75-0.47%
BET-XT1592.20-0.48%
BET-XT-TR3425.99-0.48%
BET-XT-TRN3339.21-0.48%
BETAeRO1047.87-0.69%
BETPlus2757.43-0.46%
RTL41064.51-0.47%

Comunicate de presa

Mașini

O nouă etapă de înscrieri în Programul Rabla Plus 2024

Începând de luni, 22 iulie 2024, ora 10:00,...

S-a semnat / FOTO: Freepik

Conducerea AMEPIP a demisionat. Va fi o nouă echipă managerială

Conducerea Agenției pentru Monitorizarea și...

Energie. Foto: Pexels.com

POLITICA DE CONFIDENȚIALITATE | POLITICA COOKIES |

Copyright 2024 - Toate drepturile rezervate.
Informațiile BVB sunt destinate exclusiv pentru folosința individuală a utilizatorului final și nu pentru a fi redistribuite, revândute sau folosite în scop comercial.
cloudnxt2
YesMy - smt4.5.3
pixel