Companiile rusești produc tot mai mult zinc: Ordin de la stăpânire

Simona Haiduc |
Data publicării:
Fabrică / FOTO: Freepik
Fabrică / FOTO: Freepik

Companiile ruse au crescut producția de zinc în ultima lună pentru a satisface cererea tot mai mare a statului.

În același timp, Rusia încearcă, pe acest segment, să reducă dependența de China ca destinație principală pentru acest gen de producție, scrie agenția Reuters, citând două surse familiarizate cu subiectul.

Producția rusă de zinc folosit pentru galvanizarea oțelului reprezintă doar o fracțiune din totalul global, dar această decizie va afecta negativ piața globală a concentratelor de zinc, așa cum arată importurile Chinei.

Exporturile de produse de bază ale Rusiei către China au crescut vertiginos după sancțiunile occidentale impuse Moscovei în urma invaziei sale din februarie 2022 a Ucrainei. Restricțiile americane tot mai severe și care au afectat inclusiv singura sucursală bancară a Rusiei din China, au redus oportunitățile de plată către companiile rusești, care sunt cruciale pentru veniturile statului.

Grupurile ruse lovite de sancțiuni UMMC și RCC au crescut producția de zinc metal rafinat, deoarece exporturile de concentrat de zinc către China au scăzut din cauza problemelor legate de plățile la timp”, a spus una dintre sursele agenției Reuters. 

Comenzile statului rus pentru produse finite sunt în creștere, în timp ce pentru exporturile care încă se mai realizează către China înseamnă mai puține tranzacții de plată, a adăugat sursa.

Producția rusă de produse metalice finite, care include arme și muniții, a crescut cu 56% în mai. A doua sursă a spus că uzina de zinc din Chelyabinsk, singurul producător de metal din Rusia, a accelerat producția după o scădere în ultimii ani în urma lucrărilor de reconstrucție.

Modernizarea fabricii, care este deținută de UMMC, a sporit  capacitatea de producție cu aproximativ 15%, a spus prima sursă.

Firma de consultanță CRU estimează că producția fabricii va crește de la 209.000 de tone în acest an la 212.000 de tone în 2025, sau 1,5% din totalul global din 2024, estimat la 14,0 milioane de tone.

O altă întreprindere, topitoria New Verkhny Ufaley, deținută de o companie locală, Polimet Engineering, ar urma să înceapă producția în al treilea trimestru. CRU se așteaptă să producă 40.000 de tone în acest an și 80.000 de tone în 2025.

Până în 2027, Rusia va putea produce 322.000 de tone de zinc rafinat de la topitoriile din Chelyabinsk și Verkhny Ufaley, în creștere față de 205.000 de tone anul trecut, a declarat Tom Rutland, analist la CRU.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Articole Recomandate

Get it on App Store Get it on Google Play
DC Media Group Audience

Calculator schimb valutar

EUR
Azi 4.9709
Diferența 0.0017
Zi precendentă 4.9692
USD
Azi 4.567
Diferența 0.0202
Zi precendentă 4.5468
Schimb
in
Curs valutar | Actualizat la 20-07-2024
EUR flag1 EUR = 4.9709 RON
USD flag1 USD = 4.5670 RON
GBP flag1 GBP = 5.8970 RON
CHF flag1 CHF = 5.1374 RON
AUD flag1 AUD = 3.0560 RON
DKK flag1 DKK = 0.6663 RON
CAD flag1 CAD = 3.3295 RON
HUF flag1 HUF = 0.0127 RON
JPY flag1 JPY = 0.0290 RON
NOK flag1 NOK = 0.4199 RON
SEK flag1 SEK = 0.4279 RON
XAU flag1 XAU = 354.6908 RON
Monede Crypto
1 BTC = 304080.91RON
1 ETH = 15951.75RON
1 LTC = 332.39RON
1 XRP = 2.71RON
Indicatori financiari
IRCC:
3 luni: 5.86% p.a.
ROBOR:
3 luni: 5.81%
6 luni: 5.87%
12 luni: 5.91%
EURIBOR:
3 luni: -0.4770 %
6 luni: -0.3880 %
12 luni: -0.1270 %
Indici bursieri | Sursa: BVB
IndiceUltima valoareVariatie
BET18662.07-0.47%
BET-BK3465.59-0.48%
BET-FI60983.24-0.58%
BET-NG1332.27-0.14%
BET-TR40776.67-0.47%
BET-TRN39664.75-0.47%
BET-XT1592.20-0.48%
BET-XT-TR3425.99-0.48%
BET-XT-TRN3339.21-0.48%
BETAeRO1047.87-0.69%
BETPlus2757.43-0.46%
RTL41064.51-0.47%

Opinii

Tren deraiat / Foto: Replica Online

Călătoriile cu trenul au devenit sport extrem în România

Căile Ferate din România se mai țin în doar...

Cosmin Marinescu
pexels.com

Comunicate de presa

Mașini

O nouă etapă de înscrieri în Programul Rabla Plus 2024

Începând de luni, 22 iulie 2024, ora 10:00,...

S-a semnat / FOTO: Freepik

Conducerea AMEPIP a demisionat. Va fi o nouă echipă managerială

Conducerea Agenției pentru Monitorizarea și...

Energie. Foto: Pexels.com

POLITICA DE CONFIDENȚIALITATE | POLITICA COOKIES |

Copyright 2024 - Toate drepturile rezervate.
Informațiile BVB sunt destinate exclusiv pentru folosința individuală a utilizatorului final și nu pentru a fi redistribuite, revândute sau folosite în scop comercial.
cloudnxt2
YesMy - smt4.5.3
pixel