Câți șomeri sunt la ora actuală în UE

Matei Ion |
Data publicării:

Peste 42 de milioane de lucrători se află în şomaj temporar pe durata crizei cauzate de coronavirus, iar aceste locuri de muncă depind de decizia Consiliului European cu privire la Planul de recuperare al UE, a anunţat joi Confederaţia Europeană a Sindicatelor.

"Înaintea reuniunii de vineri, 19 iunie, Confederaţia Europeană a Sindicatelor susţine că liderii au responsabilitatea de a salva cât mai multe dintre aceste locuri de muncă prin adoptarea planului de recuperare de 750 de miliarde de euro propus de Comisia Europeană. Acesta vine după o creştere a şomajului permanent de 400.000 persoane în doar o lună, Europa de Nord şi Vest înregistrând lovituri semnificative (Suedia + 0,7, Olanda + 0,5), împreună cu estul şi sudul", se menţionează în comunicat.

Potrivit sursei citate, pe lângă salvarea locurilor de muncă, cifrele Comisiei Europene arată că investiţia suplimentară va asigura că salariile reale vor deveni mai mari în următorul deceniu.

Analiză. Nouă milioane de lucrători vor rămâne fără job-uri

Numărul lucrătorilor aflaţi în şomaj temporar în fiecare stat membru este: Franţa - 11,3 milioane (47,8% din numărul total de lucrători), Germania - 10,1 milioane (26,9%), Italia - 8,3 milioane (46,6%), Spania - 4 milioane (24,1%), Olanda - 1,7 milioane (23,2%), Austria - 1,3 milioane (31,6%), Belgia - 1,3 milioane (31,5%), România - 1 milion (15,3%), Irlanda - 600.000 (30,8%), Croaţia - 500.000 (34,2%), Suedia - 500.000 (11,1%), Polonia - 400.000 (3,1%), Slovenia - 300.000 (35,6%), Republica Cehă - 200.000 (4,6%), Danemarca - 200.000 (7,8%), Luxemburg - 200.000 (44,4%), Portugalia - 200.000 (5%), Bulgaria - 100.000 (3,6%), Finlanda - 100.000 (4,6%), Slovacia - 100.000 (4,6%).

Populația totală a Uniunii Europene este de aproximativ 445 milioane de oameni. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Articole Recomandate

Get it on App Store Get it on Google Play
DC Media Group Audience

Calculator schimb valutar

EUR
Azi 4.9709
Diferența 0.0017
Zi precendentă 4.9692
USD
Azi 4.567
Diferența 0.0202
Zi precendentă 4.5468
Schimb
in
Curs valutar | Actualizat la 20-07-2024
EUR flag1 EUR = 4.9709 RON
USD flag1 USD = 4.5670 RON
GBP flag1 GBP = 5.8970 RON
CHF flag1 CHF = 5.1374 RON
AUD flag1 AUD = 3.0560 RON
DKK flag1 DKK = 0.6663 RON
CAD flag1 CAD = 3.3295 RON
HUF flag1 HUF = 0.0127 RON
JPY flag1 JPY = 0.0290 RON
NOK flag1 NOK = 0.4199 RON
SEK flag1 SEK = 0.4279 RON
XAU flag1 XAU = 354.6908 RON
Monede Crypto
1 BTC = 305877.06RON
1 ETH = 16045.74RON
1 LTC = 336.72RON
1 XRP = 2.64RON
Indicatori financiari
IRCC:
3 luni: 5.86% p.a.
ROBOR:
3 luni: 5.81%
6 luni: 5.87%
12 luni: 5.91%
EURIBOR:
3 luni: -0.4770 %
6 luni: -0.3880 %
12 luni: -0.1270 %
Indici bursieri | Sursa: BVB
IndiceUltima valoareVariatie
BET18662.07-0.47%
BET-BK3465.59-0.48%
BET-FI60983.24-0.58%
BET-NG1332.27-0.14%
BET-TR40776.67-0.47%
BET-TRN39664.75-0.47%
BET-XT1592.20-0.48%
BET-XT-TR3425.99-0.48%
BET-XT-TRN3339.21-0.48%
BETAeRO1047.87-0.69%
BETPlus2757.43-0.46%
RTL41064.51-0.47%

Comunicate de presa

Mașini

O nouă etapă de înscrieri în Programul Rabla Plus 2024

Începând de luni, 22 iulie 2024, ora 10:00,...

S-a semnat / FOTO: Freepik

Conducerea AMEPIP a demisionat. Va fi o nouă echipă managerială

Conducerea Agenției pentru Monitorizarea și...

Energie. Foto: Pexels.com

POLITICA DE CONFIDENȚIALITATE | POLITICA COOKIES |

Copyright 2024 - Toate drepturile rezervate.
Informațiile BVB sunt destinate exclusiv pentru folosința individuală a utilizatorului final și nu pentru a fi redistribuite, revândute sau folosite în scop comercial.
cloudnxt2
YesMy - smt4.5.3
pixel