Benzina și motorina s-au scumpit. Adio carburanți ieftini?

DCBusiness Team |
Data publicării:
Plinul la mașină / FOTO: Freepik
Plinul la mașină / FOTO: Freepik

Probabil că da. Și nu, nu este o exagerare. Poate vor mai exista mici reduceri de preț, dar pe ansamblu, trendul va fi de creștere. Și iată de ce. 

În primul rând, prețul petrolului a crescut. Barilul marca Brent din Marea Nordului, de referință în Europa a trecut pragul de 85 de dolari, în timp ce țițeiul american WTI a urcat la peste 81 de dolari/barili. 

În al doilea rând, temperaturile caniculare îi determină chiar și pe cei care detestă aglomerația din trafic să urce la volan pentru a călători în condiții mai bune. Pe de altă parte, a început sezonul concediilor când, se știe, autoturismul personal reprezintă pentru mulți cel mai bun mijloc de transport. 

Și mai este un motiv pentru care putem spune adio carburanților mai ieftini: au rămas mai puțin de două săptămâni până când, la 1 iulie intră în vigoare a doua majorare a accizelor. Altfel spus, prețurile vor urca vertiginos peste noapte, practic. Când și cât vor mai coborî după aceea, rămâne de văzut. 

Iată care sunt prețurile oferite astăzi, 19 iunie, de benzinăriile din București, conform peco-online. 

BENZINA STANDARD

Cel mai mic preț: 6,88 lei/litru (trei benzinării Lukoil, de pe str. Coralilor, str. Șoseaua Chitila nr.1 și str. Poligrafiei 79)

Cel mai mare preț: 7,07 lei/litru (patru stații Rompetrol, mai multe benzinării OMV și MOL)

BENZINA SUPERIOARĂ 

Cel mai mic preț: 7,47 lei/litru (Petrom, str. Dr. Herescu Petre nr. 2A)

Cel mai mare preț: 7,77 lei/litru (OMV, Șos Colentina 446, mai multe benzinării MOL, pentru care cea de pe Șos Fundeni 161 și str. Chișcani nr. 1)

MOTORINA STANDARD 

Cel mai mic preț: 7,01 lei/litru (Lukoil, bd. Preciziei nr. 34)

Cel mai mare preț: 7,15 lei/litru (câteva stații Rompetrol, mai mutle benzinării OMV și MOL)

MOTORINA SUPERIOARĂ

Cel mai mic preț: 7,37 lei/litru (Lukoil, bd. Preciziei nr. 34)

Cel mai mare preț: 7,71 lei/litru ( OMV, Șos. Colentina 446, MOL, Șos Colentina 258 și 374)

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Articole Recomandate

Get it on App Store Get it on Google Play
DC Media Group Audience

Calculator schimb valutar

EUR
Azi 4.9681
Diferența 0.0026
Zi precendentă 4.9655
USD
Azi 4.5404
Diferența -0.0151
Zi precendentă 4.5555
Schimb
in
Curs valutar | Actualizat la 18-07-2024
EUR flag1 EUR = 4.9681 RON
USD flag1 USD = 4.5404 RON
GBP flag1 GBP = 5.9215 RON
CHF flag1 CHF = 5.1141 RON
AUD flag1 AUD = 3.0655 RON
DKK flag1 DKK = 0.6660 RON
CAD flag1 CAD = 3.3226 RON
HUF flag1 HUF = 0.0127 RON
JPY flag1 JPY = 0.0290 RON
NOK flag1 NOK = 0.4229 RON
SEK flag1 SEK = 0.4316 RON
XAU flag1 XAU = 361.0678 RON
Monede Crypto
1 BTC = 293635.02RON
1 ETH = 15539.25RON
1 LTC = 327.91RON
1 XRP = 2.79RON
Indicatori financiari
IRCC:
3 luni: 5.86% p.a.
ROBOR:
3 luni: 5.81%
6 luni: 5.87%
12 luni: 5.91%
EURIBOR:
3 luni: -0.4770 %
6 luni: -0.3880 %
12 luni: -0.1270 %
Indici bursieri | Sursa: BVB
IndiceUltima valoareVariatie
BET18621.520.24%
BET-BK3471.550.36%
BET-FI61117.951.36%
BET-NG1330.250.04%
BET-TR40689.390.24%
BET-TRN39579.750.24%
BET-XT1589.850.32%
BET-XT-TR3421.010.33%
BET-XT-TRN3334.350.33%
BETAeRO1054.35-0.22%
BETPlus2752.070.18%
RTL40949.880.21%

Comunicate de presa

S-a semnat / FOTO: Freepik

Conducerea AMEPIP a demisionat. Va fi o nouă echipă managerială

Conducerea Agenției pentru Monitorizarea și...

Energie. Foto: Pexels.com
Cireșe / Foto: Freepik

Ministerul Agriculturii prezintă rezultatele acţiunii de control "Cireașa și Căpșuna"

Rezultatele acțiunii de control a Autorității...


POLITICA DE CONFIDENȚIALITATE | POLITICA COOKIES |

Copyright 2024 - Toate drepturile rezervate.
Informațiile BVB sunt destinate exclusiv pentru folosința individuală a utilizatorului final și nu pentru a fi redistribuite, revândute sau folosite în scop comercial.
cloudnxt2
YesMy - smt4.5.3
pixel