Bani europeni. Se asfaltează străzi într-o stațiune de pe litoral

Mara Ivan |
Data publicării:
Este parte a unui proiect de 50 de milioane de euro
Este parte a unui proiect de 50 de milioane de euro

Primăria Mangalia a anunţat, miercuri, că a început reabilitarea străzilor din staţiunea Neptun-Olimp, în cadrul unui proiect în valoare de 23 de milioane de lei, cu finanţare europeană, care prevede modernizarea mai multor artere rutiere şi zone pietonale.

Conform unui comunicat de presă al Primăriei Mangalia, documentaţia proiectului a fost întocmită şi depusă la instituţiile de resort încă din 2017, iar de atunci au fost parcurse toate etapele de analiză şi evaluare, specifice proiectelor cu fonduri UE, nerambursabile.

"Am îndeplinit toate procedurile legale, iar la începutul acestui an am intrat cu lucrările în teren. Am întâmpinat dificultăţi la refacerea fundaţiei drumurilor, întrucât, de-a lungul anilor, au fost trase multe cabluri şi conducte fără autorizaţie. Am amenajat canalizaţia subterană pentru iluminatul stradal şi toate celelalte cabluri, iar apoi am delimitat trotuarele pentru a demara lucrările de asfaltare," a declarat primarul Mangaliei, Cristian Radu.

El a mai spus că, în următoarele două săptămâni, va fi turnat primul strat de covor asfaltic pe toate străzile supuse reabilitării pentru a nu afecta buna desfăşurare a traficului rutier şi pietonal, în timpul sezonului estival. "S-au asfaltat deja, străzile Gării, Aleea Steaguri, Şcolii şi Plopilor (parţial). Urmează să se toarne asfalt şi pe celelalte artere incluse în proiect. Totodată, continuă lucrările la trotuare, pista de biciclişti, iluminatul stradal şi zonele verzi", a mai spus Cristian Radu.

Citește și Investiții în învățământ. AFIR a anunțat suma

Proiectul de modernizare a staţiunii Neptun-Olimp are o valoare de aproximativ 23 milioane de lei, urmând să se finalizeze în toamna anului 2021, conform documentaţiei tehnice. 

În Mangalia sunt în curs de execuţie, în prezent, şase proiecte cu fonduri UE, ce vizează modernizarea staţiunii Saturn şi a falezei Mangalia-Saturn, modernizarea Pieţei Republicii, reabilitarea a 17 străzi din oraş, precum şi restaurarea bisericii Sf. Gheorghe - monument istoric.

"Până acum, am atras peste 50 de milioane de euro, bani europeni, iar în această toamnă vom demara alte proiecte cu finanţare UE, nerambursabilă, în prezent fiind în curs de desfăşurarea cele mai ample lucrări de infrastructură, din ultimii 30 de ani, în sudul judeţului Constanţa", a conchis Radu. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Articole Recomandate

Get it on App Store Get it on Google Play
DC Media Group Audience

Calculator schimb valutar

EUR
Azi 4.9737
Diferența -0.0012
Zi precendentă 4.9749
USD
Azi 4.5689
Diferența -0.0184
Zi precendentă 4.5873
Schimb
in
Curs valutar | Actualizat la 13-07-2024
EUR flag1 EUR = 4.9737 RON
USD flag1 USD = 4.5689 RON
GBP flag1 GBP = 5.9158 RON
CHF flag1 CHF = 5.0989 RON
AUD flag1 AUD = 3.0952 RON
DKK flag1 DKK = 0.6666 RON
CAD flag1 CAD = 3.3553 RON
HUF flag1 HUF = 0.0127 RON
JPY flag1 JPY = 0.0287 RON
NOK flag1 NOK = 0.4267 RON
SEK flag1 SEK = 0.4334 RON
XAU flag1 XAU = 353.2067 RON
Monede Crypto
1 BTC = 268554.73RON
1 ETH = 14427.08RON
1 LTC = 319.91RON
1 XRP = 2.43RON
Indicatori financiari
IRCC:
3 luni: 5.86% p.a.
ROBOR:
3 luni: 5.81%
6 luni: 5.87%
12 luni: 5.91%
EURIBOR:
3 luni: -0.4770 %
6 luni: -0.3880 %
12 luni: -0.1270 %
Indici bursieri | Sursa: BVB
IndiceUltima valoareVariatie
BET18507.05-0.03%
BET-BK3448.870.08%
BET-FI59755.170.41%
BET-NG1322.390.08%
BET-TR40438.01-0.04%
BET-TRN39335.32-0.04%
BET-XT1578.890.01%
BET-XT-TR3397.400.01%
BET-XT-TRN3311.340.01%
BETAeRO1060.18-0.03%
BETPlus2737.17-0.06%
RTL40695.58-0.03%

Comunicate de presa

Energie. Foto: Pexels.com
Cireșe / Foto: Freepik

Ministerul Agriculturii prezintă rezultatele acţiunii de control "Cireașa și Căpșuna"

Rezultatele acțiunii de control a Autorității...

APIA, noi plăţi către fermieri

Informaţii oficiale de la Agenția de Plăți și...


POLITICA DE CONFIDENȚIALITATE | POLITICA COOKIES |

Copyright 2024 - Toate drepturile rezervate.
Informațiile BVB sunt destinate exclusiv pentru folosința individuală a utilizatorului final și nu pentru a fi redistribuite, revândute sau folosite în scop comercial.
cloudnxt2
YesMy - smt4.5.3
pixel