Unii asigurători nu mai oferă polițe pentru COVID-19

asigurari_03662800
PIerderile mari au detrerminat unii asigurători să nu mai acopere pagubele produse din cauza pandemiei
Münchener Rück, companie germană de reasigurare, a încetat să mai vândă contracte de asigurări pentru a se proteja față de pierderile suferite de afacerile lovite de pandemie după ce compania suferit o pierdere de 1,5 miliarde de euro în prima jumătate a anului.

"În prezent examinăm dacă vom oferi noi contracte care să includă protecția împotriva pandemiei în asigurarea proprietăților și a accidentelor, pe viitor”, a declarat Torsten Jeworrek, șeful companiei München Re, într-un interviu. „Pentru moment a fost suspendat, de pildă pentru situația anulării evenimentelor.” Compania va continua să acopere pandemiile în contractele sale de viață și sănătate.

RCA pe hârtie, obligatoriu. În ce situații

Majoritatea pierderilor legate de Covid 19 ale Münchener Rück din acest an au fost rezultatul eliminării evenimentelor majore și a consecițelor pandemiei asupra veniturilor companiilor în timpul carantinei. Reasigurătorul a emis o avertizare de profit în martie și a oprit un program de răscumpărare de acțiuni, invocând o creștere a cererilor legate de pandemie. 

Asigurătorii și reasigurătorii încearcă să reducă daunele cauzate de pandemie, punând deoparte destui bani pentru a acoperi daunele viitoare, chiar dacă există un nivel ridicat de incertitudine cu privire la costul final.

Lloyd’s din Londra a estimat în luna mai că industria asigurărilor va suferi pierderi legate de coronavirus în jur de 203 miliarde dolari, anul acesta, circa 107 miliarde dolari provenind din creanțe de subscriere și restul din portofolii de investiții.

Oana Pavelescu este jurnalist specializat în domeniul economic și financiar, cu experiență solidă în analiza politicilor fiscale, a piețelor energetice și a evoluțiilor macroeconomice din România și din spațiul european. Abordează subiectele cu rigoare, atenție la detaliu și orientare către impactul concret asupra mediului de afaceri și asupra populației. Are expertiză în interpretarea documentelor oficiale – de la acte normative publicate în Monitorul Oficial până la rapoarte ale BNR, ANRE sau ale altor instituții-cheie – pe care le transformă în materiale clare, bine structurate și relevante pentru publicul interesat de economie, companii și politici publice.
Articole recomandate Vezi toate articolele
x close