DCBusiness Articole recomandate Virusul care i-a scos din minți pe cercetători. E ciudat

Virusul care i-a scos din minți pe cercetători. E ciudat

Oamenii de ştiinţă care analizează genomurile vest-africanilor au detectat indicii conform cărora o misterioasă specie umană dispărută s-a încrucişat cu specia noastră
Biologii au descoperit un virus ciudat și unic în felul lui. Spre marea lor nedumerire, ei au constatat că noul virus nu poate infecta singur celule. 

Virușii sunt într-o permanentă schimbare, dobândind sau pierzând funcții, dispărând, pur și simplu, sau, dimpotrivă, devenind mai puternici. Fermele de porci reprezintă locul ideal pentru ca acest proces să se deruleze cu rapiditate într-un mediu propice dezvoltării virușilor.

Aici au descoperit cercetătorii noul virus, EV-G 2 și care este, de fapt, varianta stranie a enterovirului G (EV-G). De regulă, pentru a se răspândi, acești agenți pătrund într-o celulă, unde se înmulțumesc provocând infecții care se împrăștie în întreg organismul. Ceea ce i-a surprins pe oamenii de știință în cazul EV-G 2 este că el nu intrâ nicăieri.

Citește și Găina rezistentă la grupa aviară, rezultatul editării genetice

Experții cred că, după toate probabilitățile, este vorba de un sistem absolut nou al evoluției virusale. Deocamdată, specialiștii habar nu au cu se răspândește noul virus în organism, dar au câteva ipoteze. Cea mai plauzibilă dintre versiuni ar fi aceea că, pentru a se înmulți, EV-G 2 se folosește de un ”virus ajutător”, care îi facilitează pătrunderea în celulă. O idee interesantă, dar care nu a fost și dovedită științific.

Articole recomandate Vezi toate articolele