DCBusiness Articole recomandate China va construi ceva uriaș! Va fi printre cele mai mari din lume

China va construi ceva uriaș! Va fi printre cele mai mari din lume

300 de camioane au participat de ceremonia de deschidere a șantierului
Echipa Guangzhou Evergrande, campioana Chinei la fotbal, a pus, joi, piatra de temelie pentru un nou stadion, unui uriaș, pentru 100.000 de spectatori. Un proiect gigant, estimat la 12 miliarde de yuani, adică 1,55 miliarde de euro. 

Stadionul din Canton (Guangzhou), care va fi cel mai mare din lume, ar urma să fie predat beneficiarului la sfârșitul anului 2022. Potrivit agenției Xinhua, construcția va avea forma unei flori de lotus.

Obiectivul echipei, învingătoare în opt din ultimele nouă campionate naționale, este de a crește audiența, într-o țară unde fotbalul este în plină expansiune: numărul mediu de spectatori pentru fiecare meci jucat acasă se învârte în jurul cifrei de 50.000 de oameni.

În mod normal, China ar urma să găzduiască anul viitor Cupa mondială a cluburilor de fotbal, precum și Cupa Asiei, în 2023, iar orașul Shanghai își dorește să organizeze Jocurile Olimpice.

Citește și Virusul ucigaș. Chinezii construiesc un spital special în 10 zile

Cal mai mare stadion de fotbal din lume are o capacitate de 150.000 de locuri și este situat la Phenian, capitala nord-coreeană. El este urmat, cu 120.000 de locuri, de Salt Lake Stadium, din Calcutta, în India.

Camp Nou, din Barcelona, este cel mai mare stadion de fotbal din Europa și ocupă poziția a treia în acest clasament. Are o capacitate de peste 90.000 de locuri în tribune.

Articole recomandate Vezi toate articolele