Alegeri în SUA. Donald Trump s-a răzgândit? Cine știe!

Mara Ivan |
Data publicării:
Este greu să te obișnuiești cu o idee care nu îți place
Este greu să te obișnuiești cu o idee care nu îți place

''Timpul ne va spune'': Donald Trump a vorbit vineri, pentru prima dată, despre posibilitatea unei înfrângeri în alegerile prezidenţiale din SUA, relatează AFP.

Preşedintele american în exerciţiu s-a adresat din grădinile Casei Albe în legătură cu pandemia de COVID-19, fiind prima sa adresare în public de la anunţarea înfrângerii sale, pe care refuză cu înverşunare să o recunoască.

În timp ce numărul cazurilor de contaminare cu noul coronavirus este în mod clar în creştere în SUA, Donald Trump a dorit să excludă posibilitatea unei carantinări totale.

''Cred că timpul ne va spune ce administraţie vom avea, dar orice se va întâmpla în viitor, cine ştie, vă pot spune că această administraţie nu va impune închiderea'', a declarat el cu un ton mult mai puţin categoric decât în mesajele postate pe Twitter în care denunţa ''fraudarea'' alegerilor.

Citește și Joe Biden a CÂȘTIGAT în final alegerile din SUA cu 306 electori

Republicanul nu a mai menţionat alegerile prezidenţiale în cadrul discursului său, încheiat fără a răspunde la întrebările jurnaliştilor.

Ultimele două state în care nu fuseseră încă anunţate rezultatele alegerilor din 3 noiembrie, Georgia şi Carolina de Nord, au fost atribuite vineri lui Joe Biden şi Donald Trump de către mass-media americane, ceea ce confirmă victoria candidatului democrat, creditat cu 306 electori, faţă de 232 pentru rivalul său republican.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Articole Recomandate

Get it on App Store Get it on Google Play
DC Media Group Audience

Calculator schimb valutar

EUR
Azi 4.9716
Diferența 0.0007
Zi precendentă 4.9709
USD
Azi 4.5645
Diferența -0.0025
Zi precendentă 4.567
Schimb
in
Curs valutar | Actualizat la 23-07-2024
EUR flag1 EUR = 4.9716 RON
USD flag1 USD = 4.5645 RON
GBP flag1 GBP = 5.9007 RON
CHF flag1 CHF = 5.1405 RON
AUD flag1 AUD = 3.0415 RON
DKK flag1 DKK = 0.6663 RON
CAD flag1 CAD = 3.3209 RON
HUF flag1 HUF = 0.0128 RON
JPY flag1 JPY = 0.0291 RON
NOK flag1 NOK = 0.4174 RON
SEK flag1 SEK = 0.4279 RON
XAU flag1 XAU = 352.3183 RON
Monede Crypto
1 BTC = 308622.09RON
1 ETH = 15871.86RON
1 LTC = 329.37RON
1 XRP = 2.80RON
Indicatori financiari
IRCC:
3 luni: 5.86% p.a.
ROBOR:
3 luni: 5.80%
6 luni: 5.87%
12 luni: 5.91%
EURIBOR:
3 luni: -0.4770 %
6 luni: -0.3880 %
12 luni: -0.1270 %
Indici bursieri | Sursa: BVB
IndiceUltima valoareVariatie
BET18588.28-0.40%
BET-BK3463.74-0.05%
BET-FI60936.22-0.08%
BET-NG1329.16-0.23%
BET-TR40611.06-0.41%
BET-TRN39504.01-0.41%
BET-XT1587.94-0.27%
BET-XT-TR3416.51-0.28%
BET-XT-TRN3329.99-0.28%
BETAeRO1052.290.42%
BETPlus2747.60-0.36%
RTL40888.70-0.43%

Opinii

Tren deraiat / Foto: Replica Online

Călătoriile cu trenul au devenit sport extrem în România

Căile Ferate din România se mai țin în doar...

Cosmin Marinescu
pexels.com

Comunicate de presa

S-a semnat / FOTO: Freepik

Conducerea AMEPIP a demisionat. Va fi o nouă echipă managerială

Conducerea Agenției pentru Monitorizarea și...

Energie. Foto: Pexels.com
Cireșe / Foto: Freepik

Ministerul Agriculturii prezintă rezultatele acţiunii de control "Cireașa și Căpșuna"

Rezultatele acțiunii de control a Autorității...


POLITICA DE CONFIDENȚIALITATE | POLITICA COOKIES |

Copyright 2024 - Toate drepturile rezervate.
Informațiile BVB sunt destinate exclusiv pentru folosința individuală a utilizatorului final și nu pentru a fi redistribuite, revândute sau folosite în scop comercial.
cloudnxt2
YesMy - smt4.5.3
pixel