A fost descoperit leacul împotriva mahmurelii

Oana Pavelescu |
Data actualizării: | Data publicării:
A fost găsit leacul împotriva mahmurelii
A fost găsit leacul împotriva mahmurelii

Cercetătorii finlandezi au găsit leacul împotriva mahmurelii pe care l-au testat deja cu succes.

O doză de 1.200 miligrame din aminoacidul L-cysteina reduce starea de greață și durerea de cap provocate de alcool. O doză de 600 miligrame din acest aminoacid ajută la ameliorarea stresului și a anxietății, potrivit unui studiu publicat în revista Alcohol and Alcoholism de cercetătorii de la Universitatea din Helsinki și Universitatea din Finlanda de Est, notează Bloomberg.

Studiul a avut 19 voluntari bărbați sănătoși, care au consumat doze de alcool de 1,5 grame pe kilogram pe parcursul a trei ore într-un cadru controlat. Subiecții au fost apoi rugați să înghită comprimate placebo sau L-cisteină conținând suplimente de vitamine.

Cercetătorii spun că, pe lângă reducerea sau chiar eliminarea completă a mahmurelii, L-cisteina ajută, de asemenea, la „reducerea nevoii de a bea de a doua zi”, reducând astfel riscul dependenței de alcool.

Studiu. Mirosurile influențează greutatea corporală

Consumul de băuturi alcoolice este obișnuit în Finlanda, cu mai mult de jumătate de milion de finlandezi considerați a fi în risc de consumul excesiv de băut.

Cercetătorii au primit finanțare de la Catapult Cat Oy, care vinde suplimente de L-cisteină.

Studiul a întâmpinat anumite dificultăți. Unii participanți nu au putut să consume tot alcoolul necesar și au trebuit să fie excluși, unii au avut un nivel de toleranță atât de mare încât nu au prezentat simptome de mahmureală; iar unii au fost eliminați pentru că au insistat să depășească doza, îndreptându-se către bar, a declarat presei finlandeze cercetătorul Markus Metsala.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Articole Recomandate

Get it on App Store Get it on Google Play
DC Media Group Audience

Calculator schimb valutar

EUR
Azi 4.9737
Diferența -0.0012
Zi precendentă 4.9749
USD
Azi 4.5689
Diferența -0.0184
Zi precendentă 4.5873
Schimb
in
Curs valutar | Actualizat la 14-07-2024
EUR flag1 EUR = 4.9737 RON
USD flag1 USD = 4.5689 RON
GBP flag1 GBP = 5.9158 RON
CHF flag1 CHF = 5.0989 RON
AUD flag1 AUD = 3.0952 RON
DKK flag1 DKK = 0.6666 RON
CAD flag1 CAD = 3.3553 RON
HUF flag1 HUF = 0.0127 RON
JPY flag1 JPY = 0.0287 RON
NOK flag1 NOK = 0.4267 RON
SEK flag1 SEK = 0.4334 RON
XAU flag1 XAU = 353.2067 RON
Monede Crypto
1 BTC = 273971.39RON
1 ETH = 14571.36RON
1 LTC = 318.09RON
1 XRP = 2.43RON
Indicatori financiari
IRCC:
3 luni: 5.86% p.a.
ROBOR:
3 luni: 5.81%
6 luni: 5.87%
12 luni: 5.91%
EURIBOR:
3 luni: -0.4770 %
6 luni: -0.3880 %
12 luni: -0.1270 %
Indici bursieri | Sursa: BVB
IndiceUltima valoareVariatie
BET18507.05-0.03%
BET-BK3448.870.08%
BET-FI59755.170.41%
BET-NG1322.390.08%
BET-TR40438.01-0.04%
BET-TRN39335.32-0.04%
BET-XT1578.890.01%
BET-XT-TR3397.400.01%
BET-XT-TRN3311.340.01%
BETAeRO1060.18-0.03%
BETPlus2737.17-0.06%
RTL40695.58-0.03%

Comunicate de presa

Energie. Foto: Pexels.com
Cireșe / Foto: Freepik

Ministerul Agriculturii prezintă rezultatele acţiunii de control "Cireașa și Căpșuna"

Rezultatele acțiunii de control a Autorității...

APIA, noi plăţi către fermieri

Informaţii oficiale de la Agenția de Plăți și...


POLITICA DE CONFIDENȚIALITATE | POLITICA COOKIES |

Copyright 2024 - Toate drepturile rezervate.
Informațiile BVB sunt destinate exclusiv pentru folosința individuală a utilizatorului final și nu pentru a fi redistribuite, revândute sau folosite în scop comercial.
cloudnxt2
YesMy - smt4.5.3
pixel