Știrile economice ale zilei - 24 iunie 2020

crop_man_concentrated_news_23_2147694626_23693200
Cele mai important știri economice ale zilei de 22 iuinie 2020.

Vouchere de vacanță. Noutăți. Deducere de 100%

Ministerul Economiei propune un proiect pentru relansarea turismului din România. Turismul are nevoie de bani iar acest lucru se poate  face prin voucherele de vacanță care se acordă angajaților de la stat cât și celor din companiilor private. 

Donald Trump primește o lovitură grea din partea propriei familii

O lovitură pentru imaginea lui Donald Trump vine chiar din interiorul familiei sale în plină criză sanitară în care popularitatea liderului de la Casa Albă este în scădere dramatică.

Alertă în Bosfor, după ce un submarin rusesc a fost observat în strâmtoare

Într-o postare pe Twitter, un respectat observator de nave turce a arătat dovezi că un submarin rus din clasa Kilo a trecut prin Bosfor, încălcând astfel Convenția de la Montreux. 

Piața spațiilor de biroul, într-un moment de cotitură

După transformările din ultima perioadă pentru revenirea în siguranță la birou a companiilor, piața birourilor va fi nevoită să continue să se redefinească, pentru a asigura spații care promovează inovația și colaborarea în noul context, potrivit consultanților Colliers International.

Lege. Facilități pentru elevi și profesori. Vot final favorabil

O propunere legislativă care prevede acordarea unor facilități pentru elevi și profesori a fost votată favorabil de Senat iar acum trebuie ca legea să fie promulgată de președintele statului.

Mugur Podaru: CEC Bank a făcut un salt de 5 ani în digitalizarea serviciilor bancare

CEC Bank a făcut un salt de cinci ani în digitalizarea serviciilor bancare, odată cu declanşarea crizei Covid, dar a păstrat în acelaşi timp reţeaua tradiţională şi serviciile oferite în cadrul unităţilor teritoriale, a declarat Mugur Podaru, şeful Direcţiei Operaţiuni la Distanţă în cadrul băncii, într-o conferinţă de specialitate.

Adrian Oros, sfat IMPORTANT pentru fermieri

Ministrul Agriculturii, Adrian Oros, îi sfătuieşte pe fermieri să-şi asigure producţiile şi să apeleze la programul prin care 70% din preţul poliţei de asigurări este subvenţionat.

Oana Pavelescu este jurnalist specializat în domeniul economic și financiar, cu experiență solidă în analiza politicilor fiscale, a piețelor energetice și a evoluțiilor macroeconomice din România și din spațiul european. Abordează subiectele cu rigoare, atenție la detaliu și orientare către impactul concret asupra mediului de afaceri și asupra populației. Are expertiză în interpretarea documentelor oficiale – de la acte normative publicate în Monitorul Oficial până la rapoarte ale BNR, ANRE sau ale altor instituții-cheie – pe care le transformă în materiale clare, bine structurate și relevante pentru publicul interesat de economie, companii și politici publice.
x close